Az innovációs szakminisztérium Facebook-oldalán összegezte a Központi Statisztikai Hivatal által csütörtökön közzétett 2021-es kiskereskedelmi jelentést a területet felügyelő kereskedelempolitikáért és fogyasztóvédelemért felelős államtitkár, aki felidézte, hogy tavaly decemberben a naptárhatástól megtisztítva 6,2 százalékkal, a nyers adat szerint 6,7 százalékkal, az év egészében pedig ţ a nyers és a kiigazított adat szerint egyaránt – 3,5 százalékkal emelkedett a magyarországi üzletek forgalma.
Cseresnyés Péter kiemelte, hogy 2021-ben hat olyan hónap is volt, amikor a szektor teljesítményjavulása elérte vagy felülmúlta a hatszázalékos bővülést. Ezen belül folytatódott az elektronikus kereskedelem lendületes térnyerése,és ahogy az várható volt,
a december minden idők legerősebb hónapja volt az online értékesítésben.
Eszerint míg az internetes és csomagküldő kereskedelem éves forgalma tavalyelőtt első alkalommal átlépte az ezer milliárd forintot, 2021-ben már jócskán 1300 milliárd forint fölé nőtt a webáruházak értékesítése.
A kiskereskedelmi forgalom 2010 januárjához képest majdnem másfélszeresére nőtt Magyarországon.
A régióban a csehországival megegyező bővülés kétszeresen múlja felül az uniós átlagot
– fogalmazott.
Cseresnyés Péter hangsúlyozta: az idén számos intézkedés javítja tovább a magyar családok életminőségét és vásárlóerejét.
Például
a háztartások bevételeit a minimálbér emelése vagy a tizenharmadik havi nyugdíj kifizetése is növeli, emellett a családi adóvisszatérítés és a fiatalok szja-mentessége is több pénzt hagy az embereknél.
Mint felidézte, több tényező is befolyásolja a fogyasztás alakulását, így például a koronavírus-járvány és a drasztikusan emelkedő világpiaci energiaárak miatt egész Európában nő az üzemanyagok és az élelmiszerek ára.
Ezért a kormány korábban döntött a benzinárstopról és a kamatstopról, legutóbb pedig – február elsejei hatályba lépéssel – az élelmiszerárstopot vezették be, ami megkönnyíti a lakosság megélhetését.
Főként a gyermekes családok és az idősek védelme érdekében döntöttek erről az újabb beavatkozásról
– jelezte az államtitkár, hozzátéve, hogy hatféle, nagy mennyiségben fogyó élelmiszer a második hónaptól májusig legfeljebb a tavaly október közepi áron árusítható.
A limitált áraknak köszönhetően havonta több ezer forintot takarítanak meg a háztartások.
A szakállamtitkár arra is emlékeztetett, hogy a fogyasztóvédelem országszerte ellenőrzi a hagyományos boltokban és az online értékesítési felületeken is, hogy a kijelölt termékek a megfelelő áron kerüljenek be a kínálatba, emellett, hogy kellő mennyiségben, az előírt tájékoztatás mellett álljanak rendelkezésre a vásárlói igények kielégítésére.
Borítókép: a családokat támogató intézkedések betartását folyamatosan ellenőrzi a hatóság (Fotó: Lang Róbert/Somogyi Hírlap)