A robbanásszerű technológiai fejlődés és a jelenlegi fogyasztói szokások eredményeként egyre rövidebb a megvásárolt termékek, egyebek mellett az elektromos és elektronikai eszközök életciklusa, így azok minden eddiginél hamarabb válnak elektronikai hulladékká. Szakértők számításai alapján
2019-ben világszerte 53,6 millió tonna e-hulladék keletkezett, ami az öt évvel korábbinál 21 százalékkal nagyobb mennyiség, de 2030-ra 74 millió tonnára emelkedhet.
Bár a berendezések egyes értékes összetevői révén ez a hulladéktípus is hasznosítható, legnagyobb hányada mégis a lerakókban végzi.
– A hulladék eredményes kezelése, köztük a szelektív hulladékgyűjtés mindannyiunk közös érdeke és feladata, hasznosításukkal ugyanis hozzájárulhatunk ahhoz, hogy másodlagos nyersanyagként vagy energiaforrásként születhessenek újjá. Ezáltal is csökkenthetjük azt a hulladékmennyiséget, amelyet jelenleg világszerte lerakókban ártalmatlanítunk. A szelektív hulladékgyűjtés azonban többet jelent a papír és a műanyag leválasztásánál. Egészségünk és környezetünk, Földünk jövőjének védelmében jó, ha szintén külön gyűjtjük a fémet, az üveget és a textilt, valamint a zöld-, az elektronikai és a veszélyes hulladékokat – például a használt étolajat, a kiégett izzókat és a lemerült elemeket – mondta el lapunknak Agatics Roland, a Duna–Tisza közi Hulladékgazdálkodási Nonprofit (DTKH) Kft. ügyvezetője.