Az időjárás sok kisgyereket csalogathat ki a szabadba, biztonságuk érdekében a fogyasztóvédelmi hatóság évente ellenőrzi a játszóterek üzemeltetésére vonatkozó előírások teljesülését – idézte fel a szaktárca pénteki közleményében, emlékeztetve, hogy 2011 óta a 8600 helyszínen végzett vizsgálatban átlagosan minden második mászóka, csúszda esetében állapítottak meg jogsértést.
A riasztó adat tavaly sokat javult, amikor minden eddiginél kedvezőbb eredménnyel zárult az ellenőrzéssorozat.
– A fogyasztóvédelmi hatóság tavaly összesen 721 játszótéren vizsgált meg közel 5400 eszközt, amelyek több mint harmadánál találtak kisebb-nagyobb problémát. A kormányhivatalok szakemberei a közterületen és köznevelési, oktatási intézményeknél működő játszótereket ellenőrizték. Emellett ellenőrizték a szállodák, éttermek, társasházak udvarán, állatkertek, vadasparkok területén, játszóházakban található eszközöket is. Az előző évben 3,7 millió forint bírságot szabtak ki – közölte Cseresnyés Péter kereskedelempolitikáért és fogyasztóvédelemért felelős államtitkár, aki elmondta, hogy az állandó hatósági jelenlét fokozatosan rászorítja az üzemeltetőket a szabályok maradéktalan betartására.
Hangsúlyozta, hogy a gyermekek védelmét kiemelt fontosságú feladatnak tartják, ezért idén is töretlen lendülettel folytatják az ellenőrzéseket.
A szabályok kapcsán felidézte, hogy a játszótéri eszközök biztonságos használatának feltételeit az üzemeltető köteles biztosítani. Ehhez a használatba vétel előtt az arra kijelölt szervezetekkel kell elvégeztetni az új hinták, mászókák, csúszdák ellenőrzését, amit később időszakosan ismételni kell.
Utóbbiak elvárt gyakoriságát a korábbi négy évhez képest 2020 nyarától három évre szigorították. Hiba esetén az üzemeltetőnek orvosolnia kell a hiányosságokat, például ki kell javítania vagy el kell bontania az eszközt. Minden lényeges történést nyilvántartásban kell rögzíteni, és dokumentumokra is szükség van, amelyek igazolják a megtett intézkedéseket.
A fogyasztóvédelmi hatóság az összes jogszabályi előírás teljesülését következetesen ellenőrzi, és szükség esetén határozottan fellép a hiányosságok pótlása érdekében
– hangsúlyozta az államtitkár.
Tavaly azt tapasztalták az ellenőrök, hogy a használatba vétel előtti és az időszakos ellenőrzéseket a vizsgált eszközök ötödénél nem folytatták le, az eszközök biztonságos működéséről szakértő nem bizonyosodott meg. Emellett a játszóeszközök több mint negyedénél elmaradtak az adminisztratív jellegű feladatok.
2021-ben minden negyedik helyszínen elmaradt a teljesítése annak a tavalyelőtt óta érvényes szabálynak, miszerint az üzemeltetőnek önálló táblán, jól láthatóan és tartós módon fel kell tüntetnie a nevét, a székhelyének címét, telefonszámát és elektronikus levelezési címét, továbbá az egységes európai segélyhívószámot (112).
Borítókép: Játszótér Csepelen (Fotó: Kurucz Árpád)