Egyelőre töretlen az osztrákok néhány hete szabadjára engedett utazási kedve: a háborús helyzet ellenére sem látszik törés a külföldre szervezett utazások előfoglalásaiban, sőt vannak olyan irodák, ahol márciusban a járvány előtt jellemző, rekordszintű kereslet jelent meg – jelezte lapunknak Kovács Balázs, hazánk turizmusának korábbi ausztriai külképviselet-vezetője.
A szakember az Osztrák Utazási Szövetség jelentése alapján rámutatott: a két évig tartó pandémiás időszak után ugyan az ausztriai vidéki szálláshelyek iránti érdeklődés is megnőtt, de a járványügyi szigor enyhítésére sokan inkább a klasszikus tengerparti nyaralásokra vágynak. Így a nyáron az osztrákok körében újra Görögország, Spanyolország és Olaszország lehet a sláger.
– Az ukrajnai háborúnak még nincs különösebb hatása a foglalásokra, bár ez a későbbi hónapokban jobban függhet az események alakulásától – mondta Kovács Balázs, hozzátéve, hogy egyelőre az sem visszatartó erő az osztrákok számára, hogy
az utazási szektorban sem kerülhető el a nagyobb áremelkedés. A kiutazó turisták körében főként a repülős utakat tervezők számíthatnak komolyabb felárra a kerozin magas világpiaci ára miatt,
ennek ellenére a légi közlekedésben is felfutott a jegyvásárlások száma.
Az osztrák légitársaság, az Austrian Airlines adatai szerint például már a húsvéti időszakban is többen elindulnak a távolabbi úti célok felé, amelyek közül a legnépszerűbbek a Maldív-szigetek, Mauritius, Thaiföld, míg Európában Mallorca, Szicília és Ciprus, illetve a városlátogatók körében Tel-Aviv, London, Párizs, Amszterdam és Berlin szerepel előkelő helyen.
Kovács Balázs beszélt az osztrák turizmus belföldi kihívásairól is, mert noha március elejétől fellélegezhetett az ágazat a szigorítások enyhítésével, ám a városok vendégforgalma a jelek szerint nehezen tér majd vissza.
– Míg a szabadidős turizmusra építő vidéki szálláshelyek gyorsabban visszanyerik a forgalmukat, addig a városi szálláshelyek és a rendezvénypiac gondokkal küzd. Főleg a szövetségi szabályozásnál szigorúbb járványügyi védekezést alkalmazó Bécs, ahol a vendéglátóhelyek továbbra is csak oltási vagy gyógyultsági igazolással látogathatók. Minden bizonnyal serkentőleg hatna a főváros turizmusára a következetesség – idézte az ágazati vezetők véleményét, akik szerint a helyzetet az is fokozza, hogy
Bécsben két év alatt negyvenezer munkavállaló tűnt el a turizmusból.
Ezért minden idők legnagyobb összegű, 6,4 millió eurós marketingakcióját tervezik megvalósítani a látogatottság fellendítésére.
Ráadásul a drámai mértékben elszabadult energiaárakra válaszul
az első fél évben 50-60 százalékos áremeléseket tervező szállodások kongatják a vészharangot, és az energiaárak megfékezését követelik a kormányzattól azonnali árstop bevezetésével és kompenzációval.
Borítókép: A vidéki szálláshelyek visszanyerik a vendégeket (Fotó: Barbara Gindl)