Varga Mihály pénzügyminiszter részvételével avatta fel mosonmagyaróvári autóbuszgyárának harmadik ütemét a Kravtex-Kühne-csoport.
Az új építménnyel több mint 20 ezer négyzetméteresre bővült a Kühne gépgyárban működő gyártócsarnok.
A beruházással olyan hazai tulajdonú autóbuszgyártó-kapacitás jött létre, amely akár a teljes magyar piac ellátását is lehetővé tenné.
Az új, két hajóból álló, közel tíz méter belmagasságú csarnokrész teljes egészében daruzott, korszerű LED-es világítással, valamint a gyártást kiszolgáló épületgépészeti berendezésekkel felszerelt.
Az új csarnokban többek között a tavaly ősszel bemutatott csuklós modell vázának gyártása zajlik majd, amely a világ legkönnyebb, 18 méteres kategóriájú autóbusza.
A későbbiekben pedig ugyancsak itt készülhetnek a cégcsoport zérióemissziós, akkumulátor- és hidrogén energiaforrásokra épülő elektromos járművei. A csarnok energiaellátásának tervezése során szempont volt, hogy a következő években gyártásba kerülő elektromos meghajtású autóbuszok nagy teljesítményű töltése biztosított legyen.
A Kühnében 2018 óta zajlik az 1879-ben épült, ipartörténeti jelentőségű öntöde teljes rekonstrukciója. A 2019-ben üzembe állított, modern indukciós kemence most a legmodernebb formázósorral egészülhetett ki. A technológiai szintugrásnak köszönhetően a Kühne Vasöntöde képessé vált acélöntvények és erősen ötvözött öntöttvasak előállítására. Az új technológia ismét versenyképessé teszi a mosonmagyaróvári öntészetet.
A csarnok berendezését és a gyártóeszközök telepítését követően
2023-tól évente ezer autóbusz vázszerkezete is készülhet majd a Kühnében és kerülhet Győrbe, ahol az összeszerelés zajlik.
A gyárfejlesztés részeként százmilliós nagyságrendű eszközparkfejlesztés is megvalósult, többek között robotcellák kezdték meg a működést. A most beszerzett három, varratkereső és varratkövető szenzorokkal felszerelt hegesztőrobot olyan munkadarabok gyártásában kap szerepet, amelyeknél a nagy pontosságú munka kulcsfontosságú. Tormássy Attila szóvivőtől megtudtuk, hogy a próbagyártások tapasztalatai kedvezők, a robotizált hegesztés bizonyos gyártmányoknál akár háromszoros termelékenységet biztosít. A beruházás több mint kétmilliárd forintból valósult meg. A Kravtex-Kühne-csoport eddigi legköltségesebb projektjéhez Magyarország kormánya mintegy 470 millió forint támogatást nyújtott.
Borítókép: Varga Mihály pénzügyminiszter (Fotó: MTI/Balogh Zoltán)