– Lengyelország helyzete is más – folytatta –, mert az elektromos energiája több mint nyolcvan százalékát szénerőművek biztosítják. A szén jelentős részét pedig a saját termelésük fedezi. Hollandia példája is beszédes. Az ország belemenne abba, hogy Európa lemondjon az orosz kőolajról, a holland finomítók rövid idő alatt át is tudnak állni más típusú olajra. A magyar finomítók ezzel szemben rövid időn belül erre nem képesek. A holland miniszterelnök mégis azt mondta, hogy az orosz gázról azonban nem tudnak lemondani, mert arra nagy szükségük van. Hasonló a szituáció a németek és az osztrákok esetében is.
Minden ország helyzete más, mások a lehetőségek és az adottságok is. Mindenki akkor jár el helyesen, ha egy ilyen helyzetben is a nemzeti érdekeit képviseli. Ezt kell tennie Magyarországnak is – magyarázta a közgazdász.
Mindezek után azt kérdeztük a szakértőtől, ha ez ilyen egyértelmű, akkor a magyar baloldal miért szabadítaná rá az országra a háború és a szankciók súlyos következményeit?
– Nekik a patriotizmus nem az elsődleges szempont, sokkal inkább a nemzetközi érdekeket képviselik, ahogy sokszor tették azt a történelem folyamán. Mindig is az internacionalizmus volt a fontos a magyar baloldalnak. A rendszerváltást követően is ezt az utat járták, ami szoros összefüggésben áll a mai, globalistának nevezett szemlélettel. A patrióta érdekek feladása az ország kiszolgáltatottságát erősítette fel gazdasági és pénzügyi területen is – emelte ki Szakáli István Lóránd.
A közgazdász végezetül azt hangsúlyozta:
Most nagyon nagy a tétje az áprilisi választásnak!
– A háborús helyzetben mindennek többszörös jelentősége és súlyosabb következménye van. Fontos, hogy olyan kormánya legyen az országnak, amely megfelelő és kiszámítható stratégiával cselekszik, világosan és egyértelműen kommunikál, van gyakorlata a válságok eredményes kezelésében és stabil, döntésképes politikai erőt tud felmutatni.