Az Ukrajnában dúló háború, valamint az Oroszországra kivetett szankciók hatása miatt rendkívül megnőtt a bizonytalanság a gazdasági kilátások terén. A Pénzügyminisztérium ezzel együtt úgy számol, hogy az idén is növekedhet a magyar gazdaság. A tavalyi 7,1 százalékos bővülés után mintegy három-négy százalékos lehet a gyarapodás.
Varga Mihály tárcavezető a Figyelőnek adott interjúban jelezte: a korábbi növekedési prognózist újra kellett gondolni, mivel az inflációs pálya megváltozott, és az eddig félmilliós ukrán menekülthullám is rendkívüli intézkedéseket igényel. Emlékeztetett: a hazai gazdaságot nagy megtakarítási ráta jellemzi, és ehhez kis hitelállomány kapcsolódik.
Ez jelentheti azt is, hogy a vállalatok képesek kapacitásokat bővíteni, a háztartások pedig fenn tudják tartani a fogyasztási szintet.
Az ország nincs rossz helyzetben, jó állapotban nézhet szembe a kedvezőtlen körülményekkel. Erre több adat is utal, melyeket az elmúlt időszakban tett közzé a Központi Statisztikai Hivatal.
Így a többi között az elemzők várakozását is felülmúlta az ipar februári és első két havi növekedése. A termelés volumene négy és fél százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, míg januárhoz képest 1,6 százalékkal nőtt a szezonálisan és a munkanappal kiigazított ipari kibocsátás.
Ebben szerepet játszott, hogy februárban enyhülhettek az ellátási és beszállítói problémák. A további kilátásokat azonban itt is beárnyékolják a bizonytalanságok.
Hasonló a helyzet az építőipar terén is. Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége a minap közölte, hogy a tavalyi, 13 százalékos építőipari ágazati termelésnövekedés után ebben az évben összességében stagnálás várható jórészt a háború miatt. Az árak emelkedni fognak, a vállalkozások várakozásai szerint az építőanyagok (25 százalék), a fuvarköltség (23 százalék), az építési törmelék elszállítása és lerakása (22 százalék), valamint az alvállalkozói díjtételek változása (17 százalék) lesz a legnagyobb mértékű.
Kedvezőbb helyzetben van a kiskereskedelem, melynek a forgalma a várakozásokat meghaladó mértékben nőtt (9,8 százalékkal) februárban az előző év azonos időszakához képest. Tegnap megírtuk, hogy a növekedést támogatta az adó-visszatérítés, a 13. havi nyugdíj visszaépítése, a hathavi fegyverpénz, illetve a kiemelkedő, 13 százalék feletti bérdinamika, valamint a foglalkoztatás gyors bővülése.