Nyilvánosságra hozta a Fed márciusi kamatdöntő ülésének jegyzőkönyvét, és abból több olyan lényeges információt tudhatunk meg, melyet az ülés után nem kommunikáltak. A Fed márciusra fejezte be a járvány időszakában folytatott eszközvásárlási programját, melynek során óriási összeget, csaknem ötezermilliárd dollárt bocsátott fedezetlenül a piacra a már ott lévő négyezermilliárd mellé. Ez az összeg a járvány okozta gazdasági visszaesést volt hivatva tompítani, valamint a kilábalás, a gyors gazdasági növekedés elindításában volt szerepe.
Úgy tűnik azonban, hogy túl későn kezdték meg a leépítését, amikor fenntartását már nem indokolták makrogazdasági okok, ellenben a megjelenő infláció gyors felfutásához értelemszerűen hozzájárult a fedezetlen pénz. Végül tavaly ősszel a fokozatos, de viszonylag gyors kivezetés mellett döntöttek, ez márciusra be is fejeződött, és ekkor került sor az első, 25 bázispontos kamatemelésre.
A késlekedés hatásait azonban a Fed most már viszonylag gyors szigorítási programmal akarja ellensúlyozni, és ennek jegyében
a következő kamatemelések ötven bázispontosak is lehetnek a megszokott 25 pontos helyett,
emellett a jegyzőkönyv szerint a jegybanki fedezetlen pénz visszavonása már májusban megkezdődik, mégpedig legfeljebb havi 95 milliárd dolláros összegben. Ez jóval nagyobb, mint a 2017-ben elindított havi ötvenmilliárd dolláros szint, ami akkor heves tőzsdei áreséshez vezetett, ezért le is állították.
Kétségtelen, azóta megduplázódott a Fed mérlege, így sokkal több pénz van a piacon, és míg akkor nem volt inflációs nyomás, most rendkívül magas és egyre inkább elhúzódó inflációval kell megküzdeni, ezért indokolt a nagyobb ütem. A tervek szerint havonta maximum hatvanmilliárd dollár összegben engednének vissza állampapírokat a piacra a Fed állományából, 35 milliárd dollár értékben pedig jelzálogpapírokat.
A vártnál nagyobb ütemű pénzvisszavonás hírére az amerikai tőzsdeindexek két százalék körüli mértékben estek, ami logikus reakció, hisz a rengeteg fedezetlen pénz volt a fő oka a tőzsdei árak rakétaszerű emelkedésének a program elindítását követő másfél évben. A jegybank elszántnak tűnik:
elsődleges cél a magas infláció megfékezése,
a piaci reakciók jelentősége kisebb lesz a Fed döntéseinek meghozatalakor.
Borítókép: Jerome Powell, a Fed elnöke (Fotó: Alex Wong/Getty Images/AFP)