Megteltek a belföld szálláshelyek húsvétkor, így a március 15-i hosszú hétvége, illetve az elmúlt időszak eredményei alapján
minden esély megvan arra, hogy az idei forgalom a hazai turizmusban felülmúlja a tavalyit
– közölte pénteken a Magyar Turisztikai Ügynökség. Kiemelték, hogy a nyári szezon kezdetét képviseli a legközelebbi hosszú hétvége június elején, pünkösdkor, amelyre várhatóan már most megkezdődnek a foglalások.
Az MTÜ megállapította:
felülmúlta az előzetes várakozásokat a húsvéti hosszú hétvégén mért 553 ezer vendégéjszaka,
amelyet a kereskedelmi szálláshelyeken vettek igénybe az utazók szerte az országban.
A húsvét körüli napokban több mint negyven százalékkal magasabb forgalmat értek el a szálláshelyek, mint a márciusi nemzeti ünnep hosszú hétvégéjén, és a vidéki Magyarország több úti célja mellett Budapest is jelentős látogatottságot produkált.
A fővárosba leginkább a külföldiek, míg vidékre többségében a belföldi vendégek foglaltak szállást – összességében leginkább a Balatonnnál, a Mátra-Bükk környékén, illetve a budapesti agglomerációban.
Az előző hétvégén kiegyensúlyozottan alakult a magyar és a nemzetközi turisták megoszlása hazánkban: míg a belföldiek 337 ezer, a külföldiek 216 ezer éjszakára fizettek be a szálláshelyeken.
A fővárosban a forgalom negyede, azaz 139 ezer vendégéjszaka koncentrálódott, amelynek meghatározó többsége a határon túlról érkezett vendégektől származott. Vidéken 414 ezer vendégéjszakát értékesítettek főként a négycsillagos hotelek, amelyek több mint háromnegyede a hazai utazókhoz volt köthető.
A magyarok körében a legnépszerűbb települések Hajdúszoboszló, Balatonfüred, Zalakaros, Gyula és Eger voltak.
A külföldiek főként Budapestre, Hévízre, Bükre, Sárvárra és Hajdúszoboszlóra utaztak húsvétkor.
Ahogy a hosszú hétvégéken általában jellemző, országos szinten a vendégéjszakák felét szállodákban, több mint egyharmadát pedig magán- és egyéb szálláshelyeken töltötték el az ünnepi kikapcsolódásra érkezett vendégek.
A szállodák kapacitáskihasználtsága a múlt pénteki és szombati napokon a négy- és ötcsillagos egységekben volt a legmagasabb: a fővárosban csaknem nyolcvanszázalékos telítettséggel működtek az egységek, míg a vidéki szállodákban hetvenszázalékos volt ez az arány.
A húsvét kiemelkedő forgalma a bevételekben is megmutatkozott, amely
a szálláshelyek esetén összesen 9,6 milliárd forintra rúgott, amelyből ötmilliárdot a magyarok fizettek ki. A vendéglátóhelyeken is jó eredményeket mértek, ahol az árbevétel meghaladta a 18 milliárd forintot,
napi szinten elérve a négymilliárd forint feletti bevételt.
Borítókép: Sokakat vidékre csábítottak az ünnepi programok (Fotó: Bach Máté)