Szinte az összes építkezésen feltártak valamilyen munkavédelemmel összefüggő szabálytalanságot az Innovációs és Technológiai Minisztérium és a kormányhivatalok építőiparban elvégzett munkaügyi és munkavédelmi célellenőrzése során.
Az ágazat külön vizsgálatára azért volt szükség, mert a legtöbb súlyos sérüléssel és halállal végződő munkabaleset az építkezéseken fordul elő.
A 2021. május eleje és szeptember vége között elvégzett helyszíni ellenőrzések mérlege lesújtó:
az ellenőrzött mintegy 1100 munkáltató közel 87 százalékánál találtak szabálytalanságot a hatóság emberei. A munkavállalók 63 százaléka volt érintett valamilyen jogsértésben, míg a védőfelszerelések közel negyedénél tárt fel hiányosságokat a vizsgálat.
A legtöbb esetben a hiányosságok megszüntetésére szólították fel a vállalkozásokat a szakemberek, munkaügyi bírságot 160 esetben szabtak ki, amelynek összege közel 26,5 millió forint volt.
A vizsgálat megállapította, hogy a biztonságos munkavégzéshez szükséges eszközök a legtöbb építkezésen rendelkezésre álltak, ennek ellenére nem vagy nem megfelelően használták, vagy szabálytalan felszerelésekkel helyettesítették őket. A legtöbb hiányosság a magas- és mélyépítkezéseken volt jellemző, ezek több mint felénél tártak fel szabálytalanságot.
A magasban végzett munkálatok során nem volt megfelelő védőkorlát, vagy annak állapota nem védett a mélybe eséstől. A magasban végzett munkák során több építkezésen is elmaradt vagy nem volt megfelelő az egyéni védőeszközök – például kötél – használata. Kevés figyelmet fordítottak emellett a munkagödrökre figyelmeztető jelzések elhelyezésére és a balesetet megakadályozó korlát kiépítésére is.
Az ellenőrzések során a hatóság emberei külön vizsgálták a bontással, így azbesztmentesítéssel járó építkezéseket és azokat a helyszíneket, ahol a munkavállalók vegyszerekkel, fokozott egészségkárosodást okozó anyagokkal dolgoztak. Ezen a téren kedvezőbbek a tapasztalatok: az egyéni védőfelszerelések szabályos használatára és a rendszeres orvosi ellenőrzésre odafigyeltek a munkáltatók.
Komoly aggodalomra ad okot, hogy a munkavédelmi oktatás legtöbbször mindössze formális, az oktatóanyag elavult és hiányos. A képzett szakemberek hiánya és a munkavállalók alacsony motivációja további kockázatokat hordoz.
Több volt a szabálytalanság azokon az építkezéseken, amelyeken alvállalkozók dolgoztak, akik a határidők betartását fontosabbnak tartották, mint a biztonságos munkavégzést. Az építőiparban kiemelten nagy gond a munkaerőhiány, az ágazatban pedig a kisebb vállalkozások dominálnak. Annál a vállalkozásnál, ahol több a munkavállaló, kevesebb a szabálytalanság.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Magyar Nemzet/Teknős Miklós)