A legtöbb vállalkozásnál az elmúlt hetekben befejeződtek az idei bértárgyalások. A versenyszférában gyakori, hogy a cégek nem januártól, hanem az új üzleti évhez igazodva, jellemzően áprilistól rendezik a munkavállalók fizetését. Az országos szintű és az állami szféra egyeztetéseihez hasonlóan ugyanakkor a vállalkozásoknál is ritka, hogy egy adott évben többször napirendre vennék a bérrendezést.
Ebben az évben többször is le kell ülnünk a munkáltatókkal, reagálva a korábban nem várt nehézségekre, például a magas inflációra és a háború következményeire. A vállalatok jelentős része már jóval korábban, az idei év tervezésekor magasabb bértömeggel számolt 2022-ben, vagyis döntött a bérrendezésekről.
A munkavállalók keresetével kapcsolatos intézkedések megtervezésekor ugyanakkor még jóval alacsonyabb inflációval lehetett számolni. Pár hónappal ezelőtt gyakorlatilag még elképzelhetetlen volt, hogy rövid idő alatt szinte két számjegyű lesz a fogyasztói árak emelkedése – mutatott rá a Magyar Nemzet megkeresésére Mészáros Melinda.
A Liga Szakszervezetek elnöke emlékeztetett: ősszel, amikor a munkavállalói oldal, a munkaadók és a kormány megegyezett a minimálbér és a garantált bérminimum meglehetősen impozánsnak mondható idei, húsz-húsz százalékos emeléséről, akkor még mindenki bőven öt százalék alatti inflációval számolt.