Az utolsók között engedi el Ausztria a járványügyi szigort, amely leginkább az utazási korlátozások miatt pechsorozattól szenvedő turizmuságazatnak kedvezhet. Nyugati szomszédunknál mától a határátlépésnél is megszüntetik az úgynevezett 3G-szabályt, és felfüggesztik az ezzel kapcsolatos ellenőrzéseket.
– Ez azt jelenti, hogy a friss rendelet szerint
hétfőtől az országba már anélkül is be lehet utazni, hogy igazolnunk kellene a koronavírus elleni védettségünket a gyógyultság vagy az oltottság alapján, vagy ennek hiányában érvényes tesztet kellene bemutatni
– hívta fel a figyelmet Kovács Balázs, a bécsi székhelyű GD Consulting tanácsadó cég vezetője.
Hazánk korábbi turisztikai külképviselet-vezetője rámutatott: a turisztikai szakmai szervezetek és az Osztrák Szövetségi Gazdasági Kamara (WKÖ) üdvözlik a régóta várt döntés meghozatalát, mivel ezzel ismét úgy lehet utazni Ausztriában, mint a járvány előtt. A szálláshelyeken és a vendéglátó egységekben április közepe óta ugyan nem kell megfelelni a szigorú ellenőrzéseknek, de a beutazáshoz kötött járványügyi kontroll eddig megbénította a turizmust, és így a szektornak az idén is több veszteséget kellett elszenvednie.
– A közösségi közlekedési eszközökön, az élelmiszert áruló boltokban, a patikákban, a benzinkutaknál, továbbá az egészségügyi intézményekben továbbra is kötelező az FFP2-es típusú maszk viselése Ausztriában
– fűzte hozzá Kovács Balázs.
Mint mondta, a WKÖ utazási irodai tagozata már hetek óta követelte, hogy az egészségügyi miniszter vonja vissza a más országok által régen kivezetett korlátozást a belépéskor, és annyira elszántak voltak, hogy ennek híján jogi úton tervezték kikényszeríteni ezt a lépést.
Érvelésük szerint az aránytalanul szigorú járványügyi szabályozás a többi európai országhoz képest jelentős versenyhátrányt okozott mind az utaztatók, mind pedig a szálláshely-szolgáltatók, vendéglátósok számára.
Az utazási irodák szerint
a járvány alatt alkalmazott merev korlátozások haszontalanok, ezért inkább meg kell tanulni együtt élni a vírussal, ami a turizmus számára kulcsfontosságú lenne, mivel munkahelyeket és jólétet biztosít, és a pandémia előtt 29,7 milliárd euróval járult hozzá az osztrák nemzeti össztermeléshez. Ebből az utaztatók teljesítménye 4,3 milliárd eurót tett ki, amely volumen 2020-ra 897 millió euróra csökkent, és tavaly is csak 1,1 milliárd euróig tudott felkapaszkodni.