– Ilyen szakmák például a fodrász, villanyszerelő, műkörmös, festő vagy éppen a kézműves. Az induláskor ezeknek a vállalkozásoknak az aránya a katát választó adózók közül 85 százalék volt, tehát látható, hogy a kormány jól eltalálta azt a kört, akire egy ilyen kedvező, alacsony adminisztrációs és alacsony adózási terhekkel járó formát lehet választani. Ők az új jogszabályok szerint jól fognak járni, hiszen az eddigi 12 millió forintos árbevétel szintjét 18 millió forintra emeli a jogszabály, tehát 18 millió forint éves árbevétel után továbbra is csak havi 50 ezer forint adót kell megfizetniük – magyarázta a a Fidesz frakcióvezető-helyettese.
A törvénymódosításra azért volt szükség, mert sok munkaadó bújtatott foglalkozásként, bújtatott alkalmazásként használta ezt a jogszabályt, azaz ahelyett, hogy bejelentette volna a munkavállalóját és kifizette volna utánuk a szükséges köztereket, béreket terhelő adókat, járulékokat, ahelyett katás alvállalkozóként foglalkoztatta őket, miközben ténylegesen munkavállalóként dolgozott.
Az Országgyűlés gazdasági bizottságának elnöke kiemelte:
– A munkaadók arra kényszerítették a katás vállalkozókat, a valódi munkavállalóikat, hogy kihasználva a kedvező adózási lehetőséget éves szinten 250-300 milliárd forintot megtakarítsanak a munkaadóiknak. Ezzel azonban nem tettek mást, mint egy olyan adócsalást követtek el, amellyel a költségvetés számára 250-300 milliárd forintnyi kiesést okoztak. Az ott dolgozók ezenfelül elestek a munkavállalóknak járó juttatásoktól, illetve később a nyugdíjszámításnál is nagyon komoly bajba kerülhetnek. Tehát tulajdonképpen mindkét oldalon a felét fogják csak kapni annak a nyugdíjnak, ami jár nekik. Összességében egynegyedét fogják megkapni mindösszesen annak a nyugdíjnak, amire ők számítanak.
A dolgozóknak a nagy része erről nem is tud
– hangsúlyozta Bánki Erik.