Közölte: a szakminiszterek egyrészt azon dolgoznak, hogy ne legyen pénzügyi akadálya annak, hogy a tagországok energiához juthassanak, másrészt azon, hogy miként tud függetlenedni Európa az orosz energiaforrásoktól.
Ez nem történik meg egyik napról a másikra. Erre időt kell biztosítani. A gazdaságoknak viszont addig is működniük kell. Az energiatárolókat fel kell tölteni, és fel kell készülni a téli időjárásra – fogalmazott.
Az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét betöltő Csehország féléves munkaprogramjával kapcsolatban Varga Mihály elmondta, Magyarország teljes mértékben támogatja azt a cseh célkitűzést, amely energiabiztonságot kíván szavatolni Európa számára.
Emellett támogatja az európai védelmi képesség, valamint a kibertér védelmének megerősítését célzó munkát is – mondta.
A pénzügyminiszter idő előttinek nevezte a háború utáni, Ukrajna helyreállítását segítő összeg nagyságrendjéről folytatott vitát, ugyanakkor azt mondta: Magyarország készen áll a támogatásra, ha további pénzügyi segítségre lenne szüksége a háborúban álló országnak.
Kérdésre válaszolva a globális minimumadó bevezetésével kapcsolatban azt mondta, Magyarország meg kívánja győzni partnereit arról, hogy a háborús válság közepén a versenyképességet és a munkaerőpiacot nagyon komolyan érintő adóemelést bevezetni nem szerencsés.
Végezetül közölte, az Európai Bizottság folytatja megbeszéléseit Magyarországgal a koronavírus-járvány utáni helyreállítást segítő uniós források folyósítását lehetővé tevő magyar tervről.
Varga Mihály reményét fejezte ki, hogy a felek az egyeztetések utolsó fázisához értek, és az ősz folyamán sikerül lezárni a tárgyalásokat, ami – mint mondta – egyszerre fontos Magyarországnak és az Európai Uniónak.
Borítókép: Varga Mihály pénzügyminiszter (Fotó: Kurucz Árpád)