Egy év alatt több mint tizenötszörösére nőtt a vízerőműveket működtető román állami vállalat, a Hidroelectrica lakossági ügyfeleinek száma. A hatalmas bumm azonban kezd gondokat okozni, mivel immár naponta ötezer új ügyfél szeretne szerződést kötni a céggel. A kliensek számának robbanásszerű növekedése természetesen nem véletlen: a háztartási fogyasztóknak messze a Hidroelectrica kínálja legjobb áron a villanyáramot.
A romániai országos energiaszabályozó hatóság ár-összehasonlítója szerint gyakorlatilag nincs ellenfele a piacon, miután a június elsejétől leszerződő ügyfeleknek 0,74 lej/kWh (0,15 euró) áron kínálja a villanyáramot. A második legjobb ajánlat, az Enelé ennek a duplája, 1,46 lej/kWh, míg az Electrica és az RDS & RCS legkisebb tarifái 1,62, illetve 1,63 lej/kWh. A romániai fogyasztók összesen 85 ajánlat közül választhatnak, ezek többsége 1,84 lej/kWh-nál kezdődik, a határ pedig a csillagos ég.
Tavaly év végén hozzávetőleg százezer lakossági ügyfelünk volt, idén március 31-én 110 829, jelenleg pedig 300 ezer
– nyilatkozta szeptember közepén az Economedia.ro gazdasági portálnak Bogdan Badea, a Hidroelectrica igazgatótanácsának elnöke. – A növekedés léptékét azonban leginkább az jelzi, hogy 2021 tavaszán még csak 7145 ügyféllel rendelkeztünk. A napi ötezer új kliens jelentkezése miatt nagy nyomás nehezedik a szoftver-infrastruktúrára, de igyekszünk folyamatosan fejleszteni, és minél több szerződéskötési kérvényt feldolgozni. Felhívom azonban a figyelmet, hogy a vállalat képtelen korlátlan számú ügyféllel szerződni, szolgáltatási kapacitásaink ugyanis végesek – mondta az elnök.
Románia teljes fogyasztása 57 TWh körüli, amelynek kielégítését a Hidroelectrica 14-17 TWh termelési kapacitása csak részben képes vállalni. Az idei első negyedévben a szolgáltató 65 százalékkal magasabb, 2,3 milliárd lejes (464,6 millió euró) árbevételt ért el, mint 2021 azonos időszakában.
Nyeresége viszont 70 százalékkal nőtt, 1,29 milliárd lejre, miután az ipari fogyasztóknak az igen magas piaci áron szolgáltatja az áramot. A kitűnő pénzügyi eredményeket olyan körülmények között sikerült hozni, amikor 30 százalékkal kevesebb villanyáramot értékesítettek, mint 2021-ben.