Idén a vártnál is jobban nőhetnek a keresetek Magyarországon, ebben persze a gyorsuló infláció és a munkaerőhiány bérfelhajtó hatásának éppúgy szerepe van, mint az év eleji, közel 20 százalékos minimálbér-emelésnek.
Ám pár éve még elképzelhetetlennek tűnt, hogy valaha is átlépi hazánkban a félmillió forintot az átlagkereseteknek akárcsak a bruttó értéke, ami idén valósággá vált. A magyar bérfelzárkózás 2017 óta igazán látványos, azóta 8,7 százalék volt a legalacsonyabb növekedési ütem, és nemegyszer volt 10 százalék fölött, idén pedig egészen 15-16 százalékig gyorsult.
Ha jövőre és az azt követő években ekkora növekedés nem is valószínű, de egy jóval kisebb, 7-9 százalék körüli dinamika fennmaradhat. Ezzel számításaink szerint 2030 környékén érné el az egymillió forintos álomhatárt a bruttó átlagkereset Magyarországon. Ezen a tényen az sem változtat, hogy ennek várhatóan jóval kisebb lesz a vásárlóereje, mint manapság.
Persze sok mindennek a függvénye, hogy valóban ennyi lesz-e a magyarok fizetése az évtized végére, mindenesetre jelzésértékű, amiről Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter még a nyáron, a Tranzit fesztiválon beszélt: a tárcavezető úgy kalkulált, hogy a pedagógusok keresete 2027-re érné el az akkor várhatóan egymillió forintos diplomás átlagbér 80 százalékát. Ezek alapján tehát a kormány is valami hasonló forgatókönyvre számít – írják.
Kőkemény bérverseny van a régióban
– mondta a VG-nek Suppan Gergely, a Magyar Bankholding vezető elemzője, szerinte a teljes kelet-közép-európai térségben évek óta nagyon intenzív bérfelzárkózás zajlik, ami időben is nagyjából egybeesik.