„Szembe kell néznünk azzal, hogy a magyar gazdaság válságközeli helyzetben van” – írja a Vg.hu az Rtl.hu tudósítása alapján. A jegybankelnök egyebek mellett erről is beszélt a parlament gazdasági bizottságának hétfői ülésén. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke a jegybank 2021. évről szóló üzleti jelentését vezette elő a bizottságban. Felszólalásában elmondta: várakozásai szerint jövőre 15–18 százalék lesz az infláció.
Ennek okait – ez már Tordai Bence országgyűlési képviselő Facebook-posztjában olvasható – az energiaár-robbanásban és az élelmiszer-inflációban jelölte meg. Utóbbi kapcsán megjegyezte, hogy az EU-ban Magyarországon a második legalacsonyabb a mezőgazdaság termelékenysége Bulgária után.
Bajban vagyunk, sok szempontból saját döntéseink miatt vagyunk bajban – hangzott el állítólag. (A Világgazdaság kereste az MNB-t, cikkük megjelenéséig nem érkezett reakció.)
Tordai Bence bejegyzése szerint Matolcsy György úgy fogalmazott, hogy megbomlott a kormány és a jegybank gazdaságpolitikai összhangja, és ez sokba kerül.
Az ársapkák három-négy százalékos inflációs többletet okoznak, azonnal ki kell vezetni ezeket
– mondta a jegybankelnök a beszámoló szerint. Azt is megemlítette, hogy Magyarország az egyetlen ország, amely több benzint és gázolajat fogyaszt, mint az energiaválság előtt.
Az MNB elnöke a saját maga kormányzati ciklusával szemben is mintha kritikát gyakorolt volna. Még 2010–2013 között volt nemzetgazdasági miniszter, erről most azt mondta, hogy „2010 után nem hoztuk meg a jó döntéseket, 2021 után pedig rossz döntéseket hozott a kormány”. A legfontosabb problémák közé sorolta az energiahatékonysági beruházások elmaradását és a mezőgazdaság klímaválságra való felkészítésének hiányát. A jegybankban úgy kalkulálnak, hogy a teljes energiahatékonysági fordulatra húszezermilliárd forintot kellene költeni.
Ez abszolút prioritás szerinte, mert „az energiahatékonyság a kiút legfontosabb eleme”.
Borítókép: Matolcsy György jegybankelnök (Fotó: MTI/Rosta Tibor)