Katar jelezte, hogy ha Európa megpróbálja áttolni a brüsszeli korrupciós botrány felelősségét, könnyen gáz nélkül maradhat.
– Egyre súlyosabb ellentmondások feszítik az Annalena Baerbock német külügyminiszter által egy éve meghirdetett értékelvű európai külpolitikát. Az első repedések már tavasszal láthatóvá váltak, amikor a nyugati politikai elit olyan közel-keleti energianagyhatalmaknak kezdett hízelegni, amelyek értékei – a korábbi nyilatkozatok alapján – meglehetősen távol állnak az európai értékektől. A magyarázat akkor az volt, hogy nincs mese, az orosz energiaimportot ki kell váltani, és egyébként is, ezek az országok már megváltoztak – emlékeztetett közösségi oldalán Hortay Olivér. A Századvég klíma- és energiapolitikai üzletágának vezetője szerint az ellentmondás mostanra nagyon kínossá vált.
Az Európai Unió legsúlyosabb korrupciós botránya van kibontakozóban. Kiderült ugyanis, hogy a közösség intézményeinek legmagasabb szintű tisztségviselőit vesztegették meg.
– Az uniós vezetők azonban ahelyett, hogy szembe néznének az intézményeik belső működési problémáival, elkezdték a felelősséget Katarra hárítani. A botrányt el is nevezték Katar-gate-nek, tisztségviselőket tiltottak ki az Európai Parlamentből és leállították a katariak könnyített vízumhoz jutását – ismertette a szakértő.
Hortay Olivér szerint a baj csak az, hogy az EU az orosz gázról való leválás jegyében éppen Katarra alapozza gázellátását: Németország például néhány hete 15 éves gázmegállapodást írt alá.
A katari vezetés tagadja az érintettségét a botrányban és közölte, hogy a kitiltáshoz hasonló diszkriminatív korlátozások megakaszthatják az energetikai együttműködéseket.