A magyar költségvetés kifizeti az Erasmus-ösztöndíjprogram költségeit, ha szükséges

A magyar álláspont világos: nem fogjuk megengedni, hogy a diákok kárvallottjai legyenek bármilyen brüsszeli döntésnek – szögezte le Varga Mihály pénzügyminiszter Brüsszelben. Hozzátette, hogy a magyar költségvetés ki fogja fizetni az Erasmus-ösztöndíjprogram költségeit, ha nem sikerül rendezni a vitát az Európai Bizottsággal.

MAGYAR NEMZET
Forrás: MTI2023. 01. 17. 16:02
VARGA Mihály
Szeged, 2022. szeptember 23. Varga Mihály pénzügyminiszter elõadást tart a 60. Közgazdász-vándorgyûlésen a Szegedi Tudományegyetem József Attila Tanulmányi és Információs Központban 2022. szeptember 23-án. MTI/Rosta Tibor Fotó: Rosta Tibor
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Érthetetlen a testület magatartása az Erasmus-program ügyében

Az EU soros svéd elnökségi programjának egyik célja az európai cselekvőképesség megerősítése, azonban ha erről van szó, meg kell nézni, hogyan áll a bizottság a Magyarországnak járó helyreállítási források kifizetésével – emelte ki a pénzügyminiszter. 

Hozzátette, hogy Magyarország teljesítette az Európai Bizottság minden feltételét, megállapodás született a testülettel, és a magyar kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy elháruljanak az akadályok a források kifizetése elől. 

– Abban bízunk, hogy a cselekvőképesség megerősítése a bizottság számára is a megállapodás teljesítéséhez fog vezetni, azonban a testület magatartása érthetetlen az Erasmus-program ügyében – hívta fel a figyelmet.

Az oktatás területe tagállami hatáskörbe tartozik, ennek ellenére a bizottság a magyar egyetemek alapítványi működését kifogásolja, ami a nemzetközi felsőoktatásban évtizedes bevett gyakorlat – mutatott rá Varga Mihály, majd hozzátette, hogy találunk példákat Amerikában éppúgy, mint Németországban, Ausztriában, Észtországban, Franciaországban vagy éppen Belgiumban, ahonnan a mostani kritika is érkezett. 

Számos helyen olyan politikusok töltenek be szerepet ezekben az alapítványokban, akik például az Európai Parlament képviselői is, amiben eddig a bizottság semmi kifogást nem talált – jelentette ki. 

Példaként említette Angelika Niebler és Andreas Schwaab európai néppárti képviselőket, akik a Müncheni Műszaki Egyetem kuratóriumának és a Freiburgi Egyetem tanácsadó testületének munkájában vesznek részt, valamint Marina Kaljürand észt szocialista képviselőt, aki 2010 óta tagja a Tallinni Egyetem kuratóriumának. 

Nem engedhetjük meg, hogy tovább sérüljön az európai és a magyar versenyképesség

Varga Mihály kitért arra is, hogy az uniós kollégákkal megvitatták az amerikai inflációcsökkentési törvénycsomaggal szemben felmerült aggályaikat is.

A pénzügyminiszter kiemelte, hogy Magyarország szerint is veszélyes és káros az európai versenyképességre az Egyesült Államok által elfogadott szabályozás. Az új rendelet alapján ugyanis kedvezőbb adókulcs érvényesül az amerikai elektromos autókra és akkumulátorokra, mint az Európában gyártottakra. 

– Európa már így is jelentős versenyhátrányba került a háború és a szankciók káros hatásai miatt, nem engedhetjük meg, hogy tovább sérüljön az európai és a magyar versenyképesség, mert ez munkahelyek megszűnéséhez vezethet – mutatott rá a tárcavezető.

Varga Mihály leszögezte, hogy a magyar kormány, ahogy a globális minimumadó esetében, továbbra is mindent megtesz annak érdekében, hogy a magyar versenyképesség ne csorbuljon.

Borítókép: Varga Mihály pénzügyminiszter (Fotó: MTI/Rosta Tibor)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.