A hazai gyógyszerellátás nem a mi feladatunk, hanem a gyógyszergyártóké. Az OGYÉI gyógyszerhiány esetén lép a képbe
– fogalmazott Szentiványi Mátyás, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) főigazgatója a Mandinernek adott interjúban, aki azt is elmondta, hogy az elmúlt években minden gyógyszerhiányt sikeresen kezeltek, a betegek Magyarországon mindig hozzá tudtak jutni a gyógyszereikhez, ha más nem, helyettesítő készítményekkel.
A főigazgató elmondta, hogy jelenleg nagyjából 1500 gyógyszer nem érhető el itthon, a hiány az antibiotikumok piacán a legerősebb, de az inzulinkészítmény-készleteket is kiemelt figyelemmel kísérik. A hiányok okai között kiemelte a csomagolóanyag-problémákat és a háború okozta leállásokat is.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy a hiány kezeléséért maga a forgalmazó az elsődleges felelős, de a feladatok megoszlanak: hiány esetén a versenytársak bevonásával enyhítik a problémákat.
Itthon jóval olcsóbb a gyógyszer, mint más országokban, ezért ha kevés van az adott készítményből, akkor a forgalmazóknak egyszerűen nem éri meg nálunk értékesíteni a gyógyszerét
– mondta el az intézet vezetője.
Elmondta: annak, hogy a betegek bizonyos gyógyszertípusokat – köztük fehérje- és hormonkészítményeket, potencianövelőket vagy egyes szorongásgátlókat – nem biztonságos forrásból szereznek be, nem a gyógyszerhiány az oka, hanem hogy ezek egyébként is nehezen hozzáférhetők vagy szégyellik kérni az orvosaiktól.
A magyar legális ellátási rendszer nagyon jól működik a gyógyszerpiacon, eddig egyetlenegyszer sem találtunk hamis vagy ismeretlen eredetű gyógyszert
– szögezte le Szentiványi Mátyás.
Beszélt arról is, hogy az engedéllyel rendelkező online patikákkal ellentétben a főleg külföldi áloldalak termékeikről nem lehet tudni, hogy honnan származnak: sokszor kellett már bevizsgálniuk hamis gyógyszereket az OGYÉI-ben. Általában a hatóanyag-tartalommal volt a probléma – mondta a főigazgató, hozzátéve, fontos, hogy a betegek megbízható oldalakról rendeljenek az egészségügyi kockázatok elkerülése érdekében.
Az elf barról szerezett tapasztalatokat is megosztotta az intézet vezetője a lappal: elmondta, hogy a laborvizsgálatokhoz idő kell – több évtizedes vizsgálatokra volna szükség –, azonban azt már tudják, hogy a terméken feltüntetett mennyiség eltérnek a valódi tartalomtól.
Kiemelte a niktontartalmat, amelyből, mint mondta, soha nem annyi volt a termékben, mint amennyit a dobozon feltüntettek. Fő gondként említette, hogy akár 3500 slukkos kiszerelésben is kapható, ami niktonmérgezést is okozhat, ha valaki elfeledkezik magáról.
Az eredeti, teljes cikk a Mandineren olvasható.