Vajon az állami vállalatok egyetlen és kizárólagos célja a nyereség megtermelése? – teszi fel az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány friss írásában. Árnyalhatja a képet, ha áttekintjük, mely államokban és milyen szektorokban működnek a világ legnagyobb bevételt termelő állami vállalatai – hívja fel a figyelmet Németh Viktória az alapítvány makroökonómiai elemző és külpolitikai szakértője, aki a teljesség igénye nélkül csokorba gyűjtötte az egyes országok és vállalataik kapcsolatrendszerét.
A példák meglepőek, Kína mellett az Egyesült Államok, Kanada és Franciaország is szerepelnek azon a listán, amely a világ legnagyobb állami tulajdonnal is rendelkező vállalatait foglalja magában. A szektorokat tekintve a bankok, a biztosítók, az olajtársaságok és az energiaágazat szereplői, a vízközmű, a tömegközlekedés, valamint a telekommunikációs cégek egyaránt megtalálhatóak közöttük.
Érdemes azt is látni, hogy az állami tulajdon nem mindig jelent teljes ellenőrzést egy adott gazdasági szereplő fölött, a kormányzat sokszor csupán résztulajdonos. Így a magánszféra előnyei is érvényesülhetnek. Megint más esetben, mint például a kelet-ázsiai országok, az úgynevezett kis tigrisek esetében az állami beavatkozás hozzájárult egyes húzóágazatok fejlesztéséhez, és ezzel a teljes gazdaság dinamikus bővüléséhez.