– A háború, a káros brüsszeli szankciók és a történelmi aszálykár ellenére is kivételesen teljesített 2022-ben a magyar gazdaság, a GDP 4,6 százalékkal nőtt – mondta Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter a Facebook-oldalán közzétett videójában. Jelezte: ezzel a legjobban teljesítő harmadba tartozik az ország az unióban, a volt szocialista országok között pedig a lengyelek és szlovénok után a legjobb teljesítményt érte el.
A magyar növekedés két és félszeresét érte el Németország, Lettország, Finnország és Szlovákia növekedési ütemének és közel kétszeresét a svéd, cseh, litván és francia gazdasági bővülésnek.
A kimagasló eredmény hátterében a nemzetközi bizalom, a magas beruházási szint, a teljes foglalkoztatottság, az alacsony munkanélküliség, a bérnövekedés és a célzott kormányzati intézkedések álltak.
Nagy Márton a távirati iroda ismertetése szerint kiemelte, hogy 2022-ben a magyar ipar Európa egyik legerősebb növekedését produkálta, közel hat százalékkal bővült. Erre a húzóágazatra továbbra is számítani lehet, amelyet újabb iparstratégiával, a beruházások növelésével tovább kell erősíteni.
– A kormány minden igyekezete ellenére 2022 második felében a háborús szankciók és így a gyenge külső kereslet miatt már a lassulás jelei látszanak. Ezért is fontos a gazdasági védvonal. A háború és a szankciók okozta negatív gazdasági hatások enyhítése érdekében a kormány kiterjesztette a kamatstopot a kkv-kra, támogatást indított az energiaintenzív vállalatoknak, elindította a Gyármentő programot, illetve 700 milliárd forintos kerettel elindult a Baross Gábor újraiparosítási hitelprogram – sorolta a miniszter.
Nagy Márton hozzátette:
a kormány szándéka továbbra is világos, úgy kell megvédeni a családokat, a teljes foglalkoztatottságot, a nyugdíjasokat és a rezsicsökkentést, hogy elkerüljük a recessziót.
– Ehhez az kell, hogy év végére egy számjegyűre szorítsuk le az inflációt, 2023-ban pedig 1,5 százalékkal növekedjen a gazdaság – fogalmazott. Így 2024-ben újra kilőhet a gazdasági növekedés – mondta Nagy Márton.