Leírva nagyon egyszerű a fúziós energiatermelés: könnyű atommagok egyesülnek egy nehezebb atommaggá, aminek eredményeként hatalmas mennyiségű energia szabadul fel. A megvalósítás viszont annál nehezebb – ismertette megkeresésünkre Hárfás Zsolt mérnök, atomenergetikai szakértő a fúziós erőművek és lehetséges első üzembe állításuk kapcsán.

Kifejtette, ma a leginkább ígéretes fúziós reaktortípus a tokamak, amely szó a „toroidális kamra mágneses tekercsekkel” kifejezés orosz rövidítése. A világ első tokamak berendezése a moszkvai Kurcsatov Intézetben már 1954-ben elkészült. 1958-ra a prototípus után elkészült a világ első „igazi” tokamakja. Később a TMiv3-as és T4-es tokamakok tízmillió Celsius-fokra hevített plazmája új reményt adott és valóságos tokamaképítési lázat indított el a világban. Több száz ilyen berendezés létesült Európában, Kínában, az USA-ban és persze Oroszországban is. A mai napig a tokamak a legsikeresebb, leginkább perspektivikus fúziós berendezéstípus a világon – mutatott rá a szakértő.
A magfúzió áttörés lehet a világ jövőbeli villamosenergia-ellátásában. Ahogyan a szakértő magyarázta, a fúziós üzemanyag két összetevője a deutérium és a trícium, amelyek a hidrogén nehezebb és ritkábban előforduló izotópjai. A deutérium évmilliókig elegendő mennyiségben megtalálható a természetes vizekben, a trícium viszont rendkívül ritka a természetben, de előállítható a Földön szintén hatalmas mennyiségben megtalálható fémből, a lítiumból. A lítiumot elektromos berendezések akkumulátorában szintén használják. A fúziós üzemanyag tehát gyakorlatilag korlátlanul rendelkezésre áll. Ez az energia emellett rendkívül környezetbarát, hiszen az energiatermelés szén-dioxid és egyéb károsanyag-kibocsátástól mentes – ismertette a mellette szóló szakmai érvet Hárfás Zsolt.
Figyelmeztetett ugyanakkor, a fúziós energia alkalmazása és egy fúziós erőmű építése nem egyszerű feladat, hiszen a Nap hőmérsékleténél tízszer forróbbra, 100–150 millió Celsius-fokra kell hevíteni a fúziós üzemanyagot és ezen a hőmérsékleten össze is kell tudni tartani a plazmát annak érdekében, hogy a fúzió fenntarthatóvá váljon. A technológiai fejlődés ugyanakkor határtalan, hiszen a világ tudósai nemzetközi összefogással azon dolgoznak, hogy a fúziós energiatermelés lehetősége az emberiség szolgálatában álljon. Ehhez azonban még számtalan technológiai kihívást szükséges megoldania a mérnököknek és a fizikusoknak.