A szakképzett munkaerő és a startup cégek (induló vállalkozások) alapítóinak körében nagyon sokat vesztett Németország népszerűsége. A Bertelsmann Alapítvány értékelése szerint Németország 2019 óta a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) 38 országa közül összességében a 12. helyről a 15. helyre esett vissza. Olyan tényezőket vizsgáltak az ide vonatkozó index elkészítésekor, mint a szakmai lehetőségek, a jövedelem és az adók vagy a jövőbeli kilátások – írta a V4NA nemzetközi hírügynökség.
A kutatás szerint a magasan képzett szakemberek között Új-Zéland, Svédország, Svájc, Ausztrália és Norvégia számít a legvonzóbbnak az OECD-országok közül.
Bár Németországban a legutóbbi, 2019-es értékelés óta nem romlottak a feltételek, más országok viszont képesek voltak javítani, és így előztek a rangsorban.
Az index kialakításakor először 2023-ban vizsgálták az induló vállalkozások keretfeltételeit is. Itt Kanada, az Egyesült Államok, Franciaország, Nagy-Britannia és Írország a legvonzóbb, Németország ebben a kategóriában a tizenkettedik helyen áll. A tanulmány szerzői az okokat az alacsony szakmai lehetőségekben, a túl kevés feltalálóban és a bevándorlók esetében a személyre szabott vízumok hiányában látják.