Nincs közvetlen hatása a magyarországi bankpiacra a két amerikai hitelintézet – a Silicon Valley Bank és a Signature Bank – tevékenységi engedélye visszavonásának – közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a Vg.hu megkeresésére.
Az MNB jelezte: a hazai hitelintézetek egészséges hitelezési és mérlegadatokkal rendelkeznek, működési mutatóik pedig még a 2008. évi válságidőszakkal összehasonlítva is megbízhatóbb képet mutatnak.
A jegybank emlékeztetett arra is, hogy a hazai bankpiac szereplői a közelmúlt újabb krízisei, így a pandémia hulláma, illetve az orosz–ukrán háború kitörése időszakában is folyamatosan, megbízhatóan szolgálták és szolgálják ki lakossági és vállalati ügyfeleik igényeit.
Az MNB hangsúlyozta, a magyar bankszektor stabilitását jelző mutatói közül a konszolidált tőkemegfelelési mutató mintegy másfélszerese a 15 évvel ezelőttinek, és a jegybank felügyelete alá tartozó intézmények az előírt tőkekövetelmény-szint felett még további mintegy 1500 milliárd forintot meghaladó szabad tőkével rendelkeznek, a likviditási tartalék pedig bőségesen az előírt szint feletti volumenű, és mértéke hosszabb ideje érdemben nem változott.
Az európai banki részvények árfolyama nagyot esett hétfőn az amerikai pénzügyi rendszer zavarainak átgyűrűzése miatt: a pénzügyi index hatszázalékos csökkenése több mint egy éve a legnagyobbnak bizonyult. Szakad a magyar tőzsde is, az OTP részvényeinek vezetésével: kora délután 9200 forinton kereskednek a magyar bankpapírral, azaz 10,2 százalékos a napon belüli mínusz. Drámai a helyzet a Mol piacán, ott 6,7 százalék az esés, a Richter közel négy százalékkal esik. Az amerikai bankpánik a forintot is elérte: a magyar fizetőeszköz az euróval szemben tíz forintot gyengült napon belül.
Borítókép: A Silicon Valley Bank pénteken jelentett csődöt (Fotó: MTI/AP/Jeff Chiu)