Szankciók ide, szankciók oda: felfutott az orosz olajexport

A Nemzetközi Energiaügynökség adataiból kiderült, hogy Moszkva ki tudta cselezni a nyugati szankciókat.

Magyar Nemzet
2023. 05. 18. 8:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Oroszország olajexportja áprilisban meghaladta a háború előtti szintet. A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) jelentéséből kiderül, hogy Oroszország 2023 áprilisában átlagban napi 8,3 millió hordó kőolajat exportált. Ez 2021-ben, a háborút megelőző évben, átlagban napi 7,5 millió hordó volt – hívta fel a figyelmet a fejleményekre Bendarzsevszkij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány szakmai igazgatója.

Mindez azt jelenti, hogy Moszkva ki tudta cselezni a nyugati szankciókat. Az IEA szerint áprilisban az olajexport nyolcvan százaléka (napi 5,2 millió hordó) Indiára és Kínára esett. Oroszország nem csak új partnerekkel tudta kijátszani a Nyugatot, hanem más téren is. 

A szankciók egyik eleme az orosz kőolajszállítások biztosításának a betiltására vonatkozott, ami jó ötletnek tűnt, mert a szállítással és biztosítással foglalkozó európai cégek a piac 95 százalékát kontrollálták. Mégsem működött. 

Az orosz válasz erre egy homályos eredetű, kicsi kereskedő- és szállító cégek hálózatának a létrehozása lett, amelyek az ázsiai piacokra viszik az orosz kőolajat.

– Nagyon úgy néz ki, hogy miközben kifejezetten sikeres volt Ukrajna nyugati támogatása fegyverekkel és védelmi eszközökkel, olyannyira fulladtak kudarcba az  Oroszország elleni energetikai szankciók – írta a szakmai igazgató. 

Bendarzsevszkij Anton megjegyezte: fontos különbséget tenni szankciók és szankciók között: például a technológiai szankciók működnek, az energetikaiak nem.

A Magyar Nemzet is beszámolt már arról, hogy India és Kína nem csak a saját igényeik kielégítésére vásárolják az orosz energiahordozókat, hanem azok feldolgozása után eladják Európának.

A szakértő a fentiek mellett jelezte azt is: mindez nem jelenti azt, hogy Moszkvának ne fájnának a szankciók. Áprilisban az orosz költségvetés 64 százalékkal kevesebb bevételt kapott a kőolajexportból a tavalyi év azonos időszakához képest. Ugyanakkor hónapok óta az orosz bevételek emelkedő pályát mutatnak.

 

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Shutterstock)
 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.