Az adatok azt mutatják, hogy az V., VI., VII., valamint a XIII. kerület volt a külföldi befektetők kedvence tavaly, főleg a hasznosítási célok miatt – mondta el lapunk megkeresésére Benedikt Károly, a Duna House PR- és elemzési vezetője. Kifejtette: a külföldiek jellemzően befektetési céllal vásárolnak és ingatlankezelő cégen keresztül rövid vagy hosszútávra adják ki a lakásokat, így a turisták által preferált belvárosi kerületeket részesítik előnyben, vagy olyan városrészeket, ahol több új építésű projektből tudnak választani – utóbbira példa a XIII. kerület.
Benedikt Károly kitért arra is, hogy méret tekintetében nincs óriási különbség, elsősorban itt is a kiadhatóság a legfőbb szempont, ezért a kisebb, jó beosztású lakásokat keresik elsősorban a külföldiek. Amennyiben életvitelszerűen szeretnének itt élni, akkor elsősorban a család nagysága befolyásolja az ingatlanvásárlást. Az Ázsiából érkező nagyobb vagy több generációs családok jellemzően a nagyobb családi házakat keresik a XV., XVI., XVII. kerületekben. A szakértő elmondása szerint sok olyan eset van, ahol a kínai–vietnami vevők vásárolnak egy nagyobb családi házat saját maguknak, és befektetési jelleggel egy kisebbet a belvárosban vagy Budán.
Noha a Miniszterelnökség által közzétett statisztika szerint az ingatlanszerzési kérelmek többsége, 73 százaléka fővárosi házra vagy lakásra vonatkozott, az ország egészét tekintve a befektetési szempontból leginkább keresett térségek között találjuk Pest, Zala és Győr-Moson-Sopron vármegyét.
Laczi Csaba, az OTP Ingatlanpont budapesti régióvezetője lapunk megkeresésére arról számolt be, tavaly már egyre több külföldi befektető vásárolt, akik több országból, sőt több kontinensről érkeztek. Leginkább a jobb állapotú, nagyobb méretű, használt lakásokat keresték, de előfordult az újépítésű is.
Katona Tamás, az OTP Ingatlanpont siófoki irodájának vezető értékesítési tanácsadójának tapasztalatai alapján most a külföldi vásárlók nagyon kis számban vannak jelen a piacon.
A külföldi ingatlankeresők száma erősen csökkent az elmúlt időszakban, jobban, mint a hazaiaké, és meglepetésként érte őket az elmúlt évek áremelkedése – tette hozzá. Tapasztalatai alapján a külföldiek nem a prémium kategóriát részesítik előnyben, hanem elsősorban használt ingatlant keresnek saját használatra.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: MTI/Balogh Zoltán)