Így adóznak a diákok a nyári munka után

A nyári munkát vállaló diákok közteherviselés szempontjából felnőttnek számítanak, így ugyanolyan szabályok vonatkoznak rájuk, mint más munkavállalókra, kivéve ha diákszövetkezeteken keresztül vállalnak munkát – tájékoztatta az MTI-t a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2023. 06. 26. 9:51
Üllõ, 2020. augusztus 3. Diákmunkások tankönyveket készítenek elõ szállításra Üllõn, a KELLO Könyvtárellátó Nonprofit Kft. központi raktárában 2020. augusztus 3-án. A kormány döntése értelmében 2020 szeptemberétõl minden nappali tagozatos diák, csaknem 1,2 millió tanuló ingyen kap tankönyvet. MTI/Illyés Tibor Fotó: Illyés Tibor
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A munkavállaláshoz a diákoknak is adóazonosító jelre van szükségük, amelyet a 23T34-es nyomtatványon lehet igényelni. Ez legegyszerűbben a NAV online nyomtatványkitöltő alkalmazással (ONYA) tölthető ki és küldhető be elektronikusan.

A diákmunkával szerzett jövedelemre is érvényes a huszonöt év alatti fiatalok szja-kedvezménye, vagyis 

havi 499 952 forintig nem kell személyi jövedelemadót fizetniük az erre jogosultaknak. 

Ez az adóalapból levonható kedvezmény 2023-ban havonta maximum 74 993 forint adómegtakarítást jelent. A kedvezmény érvényesítését nem kell kérni, hanem a munkáltató, a rendszeres bevételt juttató kifizető a jogosultsági hónapokban automatikusan figyelembe veszi, kivéve, ha a fiatal nyilatkozatban kéri a kedvezmény részleges vagy teljes mellőzését.

A foglalkoztatónak az adóévi összes jövedelemről és a levont közterhekről igazolást kell kiállítania 2024. január 31-ig, amire a diáknak jövőre szüksége lesz a NAV által készített személyijövedelemadó-bevallási tervezet ellenőrzéséhez.

Munkaviszony esetében írásban megkötött, az alapbért, a munkakört, a munkaviszony időtartamát, jellegét és a munkavégzés helyét tartalmazó munkaszerződést kell kötni, mely tizennyolc éves kor alatt csak a törvényes képviselő hozzájárulásával érvényes. Egyszerűsített foglalkoztatás (alkalmi vagy idénymunka) esetében nem kötelező a szerződést írásba foglalni.

A munkaszerződés előtt érdemes ellenőrizni a leendő munkáltatót, ami a NAV honlapján az Adatbázisok rovatban tehető meg.

A munkaviszony alapján létrejött biztosítási jogviszonyt a munkáltatónak be kell jelentenie a NAV-hoz. A munkaszerződésben a felek megállapodhatnak havi, heti, napi vagy órabérben, de teljesítménybérben is. 

A diáknak meg kell kapnia a minimálbért, ami napi nyolcórás foglalkoztatásnál havonta bruttó 232 ezer forint.

A törvényi szabályozás szerint a diákok szülői engedéllyel tizenhat éves koruktól dolgozhatnak, de szünidőben már a tizenöt éves nappali tagozatos tanulók is vállalhatnak munkát.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: MTI/Illyés Tibor)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.