Kevesebb tévé-előfizetés, több videótartalom

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság adatai szerint legutóbb már a háztartások közel fele – 44 százaléka – nézett filmeket vagy sorozatokat a streaming csatornákon. Az elmúlt két évben megindult a televízió-előfizetések lemorzsolódása.

2023. 09. 20. 5:36
Poznan,Poland,-,June,21.2021:,Tv,Television,Netflix,Logo,On
2097721672 Fotó: MAXSHOT.PL Forrás: Shutterstock
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A három legelterjedtebb streaming szolgáltatónak itthon a Netflix, az HBO Max és a Disney+ számít. A szolgáltatás széles körű elterjedése számos előfeltételen múlt, így például csak azok tudják érdemben kihasználni az előfizetést, akik jó minőségű internetkapcsolattal vagy okostévével rendelkeznek. Az említett három szolgáltató nagy mennyiségű magyarra fordított tartalommal rendelkezik, vélhetően ez az oka az itthoni elterjedtségüknek. Ugyancsak megfigyelhető, hogy ez a szolgáltatás a magasabb végzettségű, a jó anyagi helyzetben lévő, továbbá a fiatalabb háztartások esetében népszerű. Például a 30 és 39 év közötti háztartásfővel rendelkező háztartásoknak 54 százaléka volt streaming előfizető, a 60 feletti háztartásoknak csak 19 százaléka használja. 

Hasonlóképpen, míg a legjobb anyagi helyzetű háztartások 65 százaléka használt előfizetéses lekérhető videócsatornát, a legrosszabb pénzügyi helyzetben lévőknek csak 24 százaléka.

A legutóbbi felmérés alkalmával a háztartások 12 százaléka nem nézett már egyáltalán televízióadást sem. Vagy azért, mert csak streaminget nézett, vagy azért, mert sem tévét, sem streaminget nem használ. Az elmúlt két évben ezzel párhuzamosan megindult a televízió-előfizetések lemorzsolódása is. Míg korábban hosszú ideig stabilan 3,7 millió körül volt a tévé-előfizetések száma, 2021 közepe óta csökken: az idei év közepén a két évvel korábbi csúcsértékhez képest 175 ezerrel, közel öt százalékkal kevesebb előfizetést tartottak nyilván, azaz negyedévente mintegy húsz-harmincezer háztartás dönt úgy, hogy nincsen szüksége a hagyományos televíziózásra. 

Döntő részük alighanem azért, mert jobb szórakozást talál a lekérhető tartalmakban.

Ugyanakkor hozzá kell tenni, globális tendencia a streaming szolgáltatások előfizetőszám-növekedésének lassulása, stagnálása. A pandémia alatti felfutás után az inflációs környezet sokakat késztetett a spórolásra, így a két-három videómegosztó előfizetés helyett már csak egyre tartanak igényt. Ráadásul ezen a piacon nem csak a videótartalmak versengnek egymással. A zenei és a videójáték-megosztók is az előfizetők pénztárcájára hajtanak. 

A három együtt már jelentős havi költséggel jár, és néha dönteni kell, hogy mi az, ami jobban leköti a szabadidőt.

A nemzetközi kutatások szerint az is jól látszik, hogy a videómegosztó tartalomszolgáltatók jelenleg útkeresési szakaszban vannak. A videó- és a sorozatmegosztás önmagában már nem számít a legérdekesebbnek, így maguk a szolgáltatók is a hagyományos televíziózás felé kacsingatnak. A régi kábeltévéstartalom-folyam az egyik járható út. Vagyis a streamingen belül több tematikus csatorna közül lehet választani, ahol napi frissítésű tartalmak lesznek. 

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Shutterstock)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.