Online szállásfoglalási piac: máris napirenden a versenyhatóság ajánlásai

Lezárta gyorsított ágazati vizsgálatát pénteken a versenyhivatal az online szállásfoglalási piacon, amit azután indított, hogy a nyáron magyar szállásadók százai nem kapták meg a szolgáltatásuk utáni kifizetést a platformot üzemeltető cégtől. A magyar törvényhozás kedden már napirendre is vette a versenyhatóság javaslatait.

2023. 10. 24. 14:59
Booking.com moves into new headquarters Fotó: KOEN VAN WEEL
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lehető leggyorsabban, már a keddi ülésén napirendre vette az Országgyűlés gazdasági bizottsága a Gazdasági Versenyhivatal pénteken nyilvánosságra hozott jelentéstervezetét, amelyben a GVH szakértői az online szálláshelyfoglalás és a szálláshely-szolgáltatás hazai piacát elemezték. A nemzetgazdasági szempontból is kiemelt jelentőségű turisztikai ágazat versenyének, illetve a hazai szereplők versenyképességének fenntartása és élénkítése érdekében a GVH több jogalkotási javaslatot fogalmazott meg jelentéstervezetében.

Ezek között szerepel, hogy a GVH – nemzetközi példákat követve – azt javasolja a jogalkotónak, hogy az online szálláshely-közvetítés szereplőinek tiltsa meg az úgynevezett árparitás-rendelkezések alkalmazását. Az árparitás-kikötések lényege, hogy a szállásadóknak – ha szeretnének megjelenni egy szállásközvetítő platformon – vállalniuk kell az oldal üzemeltetőjánek, hogy az online felületen megadott áraiknál olcsóbban a saját honlapjukon vagy más szállásközvetítő felületeken sem értékesítik a szobáikat.

A nemzeti versenyhatóság azt javasolja a szállásközvetítőknek, hogy tegyék átláthatóvá a platformjaikon a keresési találatok rangsorolásának szempontjait.

A GVH továbbá megfontolásra javasolja a nagyobb szálláshely-közvetítők általános szerződési feltételei (és az azokhoz kapcsolódó üzleti gyakorlatok) kereteinek szabályozását a szállásadók számára nyitva álló panaszkezelési mechanizmus, valamint a hibás teljesítések kölcsönös jogkövetkezményeinek tekintetében.

Az Országgyűlés gazdasági bizottságának keddi ülésén Rigó Csaba Balázs, a Gazdasági Versenyhivatal elnöke ismertette a nemzeti versenyhatóság gyorsított ágazati vizsgálatának eredményeit és javaslatait. A GVH elnöke – akit pénteken a világ versenyhatóságait irányító testület állandó tagjává választottak – kiemelte: 

Elengedhetetlen, hogy a szállásadók a jövőben hatékony panaszrendezési és panaszkezelési megoldásokat találhassanak a nyárihoz hasonló helyzetekben. A vizsgálatunk alapján ugyanis a felek közötti tárgyalási és szerződéses viszonyok egyenlőtlenek, így a köztük létrejövő megállapodások rendszerint ugyan részletes szabályokat tartalmaznak a szállásadók szerződésszegéseinek kompenzációra, jogkövetkezményeire – azonban nélkülözik mindezeket a platform oldalán történő esetleges mulasztásokkal kapcsolatban.

Leszögezte: a magyar fogyasztók és a magyar szállásadók számíthatnak a GVH-ra.

A gyorsított ágazati vizsgálat eredményei alapján készült jelentéstervezetet a GVH nyilvános társadalmi konzultációra bocsátotta a honlapján. A piaci szereplők harminc napig tehetnek észrevételeket a jelentéstervezet tartalmára, illetve javaslataira.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Europress/AFP)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.