Az idei első félévében az ipari termelés mérséklődéséhez hozzájárult a kibocsátásból 3,7 százalékkal részesedő energiaipari termelés is, amely huszonhat százalékos elmaradást mutatott az előző év azonos időszakához képest – olvasható a Központi Statisztikai Hivatal összegzésében. Az elemzés rámutatott arra is, hogy milyen okok húzódtak meg az utóbbi visszaesése mögött. Kiderült, hogy a hazai energiaigény (részben a megszokottnál enyhébb időjárás és a visszafogottabb feldolgozóipari teljesítmény hatására) tizenegy százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva. Ez azonban nem számít nagy meglepetésnek, mert a csökkenő tendencia 2022 áprilisától tart.
Villamosenergia-fogyasztásunk 2022 júniusától folyamatosan elmaradt az egy évvel korábbitól. Az idei első félév energiaigénye a 2022 azonos időszakában mértnél 7,2 százalékkal alacsonyabb, 22,7 ezer GWh volt. A földgázfogyasztást is hasonló tendencia jellemezte, 2022 februárjától minden hónapban alatta maradt az egy évvel korábbinak. A 2023 első hat hónapjában elhasznált 4,7 milliárd köbméter tizennyolc százalékkal volt kevesebb a 2022-es esztendő azonos hónapjaiban mutatottnál.
A statisztikai hivatal ugyan most az első félévet tekintette át, az Energiaügyi Minisztérium a januártól szeptemberig tartó időszakról is közölt adatokat a minap. Azok szerint a vizsgált periódusban éves összevetésben 15,7 százalékkal csökkent a hazai gázfelhasználás. Januártól szeptemberig 1,07 milliárd köbméterrel kevesebb földgáz fogyott, a megtakarításból nagyjából kétharmad-egyharmad arányban vette ki a részét a gazdaság és a lakosság. Áramból hétszázalékos volt a visszaesés az esztendő első kilenc hónapjában.