Meglepetés a kutaknál: csökkentette az üzemanyagárakat a Mol

A hét elején mintegy tíz forinttal csökkentette a benzinárakat a Mol, miközben semmilyen bejelentés nem történt. Bujdosó Eszter, a Holtankoljak ügyvezetője szerint lehet, hogy a vállalat így próbál kozmetikázni a januári nagy drágulás előtt.

2023. 12. 21. 7:59
Budapest, 2018. január 25. Egy dolgozó leemeli a töltõpisztolyt a tankolás elõtt egy OMV töltõállomáson a II. kerületi Szilágyi Erzsébet fasoron 2017. január 25-én. MTI Fotó: Mohai Balázs Fotó: Mohai Balázs
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Érdekes jelenségre hívták fel a Világgazdaság olvasói a szerkesztőség figyelmét: annak ellenére, hogy a hét elején semmilyen bejelentés nem volt az üzemanyagárakkal kapcsolatban, többen jelezték, hogy a Mol csökkentette az üzemanyagárakat – ráadásul nem is kevéssel.

A Holtankoljak szerint utoljára pénteken mérséklődtek a nagykereskedelmi árak:

  • a benzin literje hat,
  • a gázolajé öt forinttal csökkent.

Ezzel az előbbi átlagára 558, az utóbbié 583 forintra módosult.

Ehhez képest szerda reggel több Mol-kúton 542-543 forintos literenkénti benzinárral találkozhattak az autósok, ami olvasóink szerint mintegy tízforintos csökkenés. 

Bujdosó Eszter, a Holtankoljak ügyvezetője a Világgazdaságnak konkrétumot nem tudott mondani, hogy pontosan mi az oka a mérséklődésnek, viszont elismerte, hogy ők is észrevették.

Mi is csak találgatjuk, hogy mi lehet a háttérben. El tudom képzelni, hogy így kozmetikázik a Mol a januári adóemelés előtt

– mondta Bujdosó, hozzátéve: a jelenség azért is meglepő, mert a hét elején a nagykereskedelmi árak nem csökkentek (szerdán jött a bejelentés, hogy péntektől emelkednek), tehát egyedül a kiskereskedelmi árakat mérsékelhette az vállalat. 

Mindenesetre az biztos, hogy januártól 42 forinttal emelkedik a benzin és gázolaj ára, miután a kormány nem tudta tovább halogatni a jövedéki adó emelését (ha most nem teszi meg, azzal kötelezettségszegési eljárás indítását kockáztatja) – emlékeztet a Világgazdaság.

A cikk szerint ugyanakkor más is lehet a háttérben. A Mol és a kormány még októberben kötött megállapodást, amely előírja a vállalatnak, hogy 2023-ban és 2024-ben öt különböző kategóriában minimum mennyi szénhidrogént kell kitermelnie. Cserébe az állam csökkenti az extra bányajáradék összegét 400-450 millióval a 2023 szeptembere és 2024 decembere közötti 16 hónapos időszakra. Továbbá az is ismert, hogy Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter havi rendszerességgel találkozik a Magyar Ásványolaj Szövetség, köztük a Mol képviselőjével.

A Világgazdaság megkereste a Molt, hogy pontosan mi áll az elmúlt napok árcsökkenése mögött, azonban egyelőre nem kaptak választ. 

Borítókép: Illusztráció (Fotó: MTI/Mohai Balázs)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.