Az OTP Ingatlanpont téli, 2023. december–2024. februári értékesítési adatai azt tükrözik, hogy míg 2023 őszén még növekedett, addig december–februárban már valamelyest ismét csökkent a lakáspiacon alkuval elérhető megtakarítások átlagos aránya. Ez a tendencia – a nem megyei jogú városokat leszámítva – minden településtípusnál érvényesült, és a mostanra kialakult jellemző alkuértékek, azaz az utoljára meghirdetett ár és a szerződéses vételár közötti különbség megközelítően a 2022 őszén látottakat idézik – írta közleményében az OTP Ingatlanpont.
Általános szabály, hogy a házaknál nagyobb, míg a lakások esetében kisebb az alku mértéke, előbbiek esetében a 10-15 százalék sem elképzelhetetlen. Ehhez képest a trendtörő kisebb városokban 0,9 százalékponttal növekedett és így átlagosan 7,9 százalékra bővült az alkuk tere. Ezen belül valamennyi lakástípusnál is hasonló volt a változás iránya: a házaknál nyolcról kilenc százalékra, a hagyományos építésű lakásoknál 4,6-ról hat százalékra, míg a leggyorsabban eladható paneleknél 4,3-ról 5,3 százalékra. Ezzel szemben a községeknél 0,6 százalékponttal (7,9 százalékra), a megyei jogú városoknál pedig 0,5 százalékponttal (6,3 százalékra) szűkült az alkulehetőség.
A legnagyobb változás, 1,1 százalékpontos csökkenés a fővárosban látszik, ahol a mostanra kialakult átlagos alkuarány mindössze három százalék. Fővároson belül a házak árából szintén többet, átlagosan közel öt százalékot lehet alkudni.
Ennek kapcsán Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője arra a tapasztalatra emlékeztetett, hogy a jelentősebb piaci irányváltások rendszerint a fővárosban mutatják meg első jeleiket. Ez látszik most is igazolódni, hiszen a statisztikai hivatal már a tavalyi harmadik negyedévi forgalomról jelezte, hogy míg máshol mindenütt visszaesés látszott, a fővárosi piacon már ismét nőtt a kereslet. A vevők fokozódó érdeklődése pedig értelemszerűen szűkíti az alkulehetőségeket, ezzel egybe is csengenek az OTP Ingatlanpont téli tranzakcióiból nyert adatok.