A spanyol kormány nem engedélyezi a spanyol Talgo vonatgyártó vállalat eladását a magyar Ganz-MaVag Europe Zrt-nek – közölte a spanyol gazdasági tárca.
„Az elvégzett részletes elemzés megállapította, hogy ennek a műveletnek az engedélyezése leküzdhetetlen nemzetbiztonsági és közrendi kockázatokkal járna” – fogalmazott közleményében a minisztérium. Hozzátették: a Talgo stratégiai vállalat a gazdaság biztonsága, a területi kohézió és Spanyolország ipari fejlődése szempontjából kulcsfontosságú ágazatban.
Az engedély megtagadása a külföldi befektetések ellenőrzésére vonatkozó hatályos spanyol szabályozások alkalmazásával történik, tiszteletben tartva a közösségi jogot, valamint az Európai Unió közvetlen külföldi befektetésekre, a belső piac védelmére és a tőke szabad mozgására vonatkozó hatásköreit – jelezte a spanyol gazdasági tárca.
A magyar Ganz-MaVag Europe Zrt. március elején tett hivatalos, 619 millió euró értékű nyilvános vételi ajánlatot a spanyol Talgóra, részvényenként 5 euróért, cserébe legalább 50 százalék plusz 1 részvényarány megszerzésével a cégben. A vállalat részvényesei támogatták az ajánlat elfogadását.
A Spanyol kormány még a Covid alatt hozott egy rendeletet, amely a nehéz helyzetbe került spanyol gazdasági társaságokat volt hivatott megvédeni a külföldi felvásárlások elől. Ez azt eredményezi, hogy nemzetközi befektetéseknél előzetesen a spanyol kabinet jóváhagyására is szükség van. Bár a Covid helyzeten már túl van a világ mégis ezért tudták megakadályozni a vásárlást – írja a Világgazdaság.
A döntés több sebből vérzik
Nemzetbiztonsági okokra hivatkozva utasították el az ajánlatot, mivel szerintük a magyar cég mögött orosz befolyás van, de erre semmilyen bizonyítékot nem szolgáltattak – mutatott rá a Világgazdaság.
Azonban súlyosabb, hogy a spanyol kormány a Talgo részvényeseinek konkrétan anyagi kárt okoz azzal, hogy megtorpedózta a tranzakciót.
A Ganz–Mavag Europe Zrt. március 7-én jelentette be a spanyol tőzsdefelügyeletnek (CNMV), hogy önkéntes vételi ajánlatot tesz a spanyol gyártó összes részvényére. Ez egy nagyjából 250 milliárd forintos ajánlat volt, részvényenként 5 eurós vételi árral. A feltételek között szerepelt az, hogy legalább 50 százalék plusz 1 részvényarányban szeretnék megszerezni a Talgót. Az ajánlatot a Talgo igazgatótanácsa, főrészvényesei és banki finanszírozói is többször kedvezően értékelték.
Nem hagyták szó nélkül a spanyol kormány döntését
A tőzsdén jegyzett társaságok kisebbségi részvényeseinek spanyolországi szövetsége, az AEMEC az ügy miatt azt közölte, hogy
bírósághoz fordul, hogy megvédje a Talgo kisebbségi részvényeseit a spanyol kormány beavatkozásától.
Az AEMEC azt a külföldi befektetések felfüggesztését lehetővé tévő szabályozást támadja meg jogi úton, ami miatt a spanyol kormányzat megfúrta a Talgo magyar felvásárlását. „A Talgo-ügyletnek semmi köze a spanyol nemzetbiztonsági érdekekhez, ezért nem felel meg a törvényeknek, amikor erre hivatkozva szabotálják el” – fogalmazták meg álláspontjukat. Hozzátették: ha kell nem csak a spanyol bíróságra viszik el a spanyol kormány határozatát, hanem azt is fontolgatják, hogy az európai bíróságnál is panaszt tesznek.
Nem felel meg a törvénynek, amikor önkényes, tisztességtelen vagy politikai, ideológiai okokra hivatkoznak. A spanyol állam döntései nem lehetnek önkényesek, amint azt a spanyol alkotmány is kimondja. Nem szabad meglopni a Talgo 8000 részvényesét – jelezték.