Az energiaválság, az orosz–ukrán háború kirobbanása és a szankciós politika óta jelentősen átalakult az Európai Unió ellátása. Az eddigi tapasztalat a jelentős drágulás mellett azt is mutatja, hogy az energiaárak stabilitása nagyon gyenge lábon áll.
– A pillangóhatás lényege, hogy egy összetett dinamikus rendszerben a feltételek apró változásai is markáns következményekkel járhatnak a rendszer egészére nézve. Az európai gázpiacon egyre gyakrabban szembesülünk a jelenséggel – fogalmazott a helyzet kapcsán Hortay Olivér. A Századvég klíma- és energiapolitikai üzletágának vezetője a közösségi oldalán jelezte: azáltal, hogy az Európai Unió korábbi vezetékesbeszerzéseinek egy részét cseppfolyósított gázra (LNG) cserélte, a közösség kitetté vált a globális piac legapróbb rezdüléseinek is.
A szakértő emlékeztetett arra, hogy tavaly például egy ausztrál LNG-létesítményben belengetett sztrájk, míg a napokban egy LNG-t szállító meghibásodása okozott áremelkedést az európai tőzsdéken. Ez leginkább azért lehet meglepő, mert Ausztrália szinte egyáltalán nem exportál az Európai Unióba.
– Annak a lehetősége azonban, hogy az ausztrál szállítmányok egy része kiesik Ázsiában, így a kínai vásárlók az európaiak ellátóival – például az amerikaiakkal – kényszerülnek pótolni a hiányt, az itteni piacokra is jelentős hatást gyakorol – magyarázta Hortay Olivér. Az tehát, hogy az Európai Unió egyre inkább a korábban kiegyensúlyozásra használt cseppfolyósított gázra alapozza ellátását, fokozza az árak kiszámíthatatlanságát és ezzel visszaveti a közösség versenyképességét. Kiemelte: a nagy szankciós törekvések mellett nem ártana ezt is figyelembe venni.