Június és augusztus között a diákok több mint hárommillió órát dolgoztak a Meló-Diák keretei között, ahol pótlékokkal, bónuszokkal együtt közel hatmilliárd forintot kerestek – közölte Kott Zoltán, a Meló-Diák elnök-vezérigazgatója. Mint mondta, az átlagos órabér a Meló-Diák hálózatában 1933 forint volt az idei nyáron, amely 9 százalékos emelkedést jelent a 2023. évi átlaghoz képest.
Hogyan változtak a bérek régiónként?
A keresetek régiónként és munkakörönként is változtak.
- Dél-Magyarországon és Észak-Dunántúlon az átlagórabérek 1930 forint körül, vagyis az országos átlag szintjén mozogtak,
- az Alföldön ennél 130 forinttal kevesebbet, Budapesten és Pest megyében pedig 130 forinttal többet lehetett keresni.
- Az irodai munkakörökben – ahogy a korábbi években is – az átlagnál jobban lehetett keresni, de a betanított munkásként vagy a kereskedelemben dolgozó diákok között is jócskán akadtak, akiknek az órabére megközelítette vagy akár meg is haladta a 2500 forintot.
Továbbra is a nyár a sláger
A Meló-Diáknál munkát vállaló fiatalok többsége nyáron egy hónapban 10 munkanapot dolgozott, és egyre többen vannak, akik ősszel is így egészítik ki bevételeiket. Bár a nyár még mindig a „fő szezon”, a diákmunka olyan lehetőség, amely az év egészében nyitva áll – hangsúlyozta Kott Zoltán.
Milyen bérek várhatóak jövőre?
Az idei év egészét tekintve az órabérek 9-10 százalékos éves emelkedésére számít Kott Zoltán. Ez elmarad ugyan a tavalyi év ütemétől, amikor a Meló-Diák hálózatában az előző évhez képest 17 százalékkal – 1470 forintról 1772 forintra – nőtt az átlagórabér, de abban az elszabadult inflációnak is szerepe volt.
A jövő év elején a minimálbér várhatóan 10 százalék körüli mértékben emelkedik, így az ideihez hasonló mértékű béremelkedésre lehet számítani a diákoknak kínált munkakörökben is – prognosztizálja a Meló-Diák elnök-vezérigazgatója.