Donald Trump és Elon Musk: mi lesz a vállalkozó cégbirodalmával?

Szövetséget kötött a világ leggazdagabb embere és a világ leghatalmasabb politikusa. Elon Musk jól választott, amikor 250 millió dollárral támogatta Donald Trump kampányát. Az amerikai dollármilliárdos már nemcsak kormányzati megbízásokra és állami támogatásokra számíthat, hanem a vállalkozásaira vonatkozó állami szabályozást is befolyásolhatja.

2025. 02. 14. 10:29
Fotó: Getty Images via AFP Forrás: Getty Images via AFP/2025 Getty Images
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elon Musk amerikai kormányzaton belüli szerepét sokan bírálták, mert az a világ leggazdagabb emberének kedvezhet, miközben hátrányos helyzetbe hozhatja versenytársait – írta a Világgazdaság. Musk hat vállalata már most is körülbelül húszmilliárd dollár értékű állami megrendelésből profitál – amelyeket a milliárdos állítása szerint „kizárólag érdemei alapján nyertek el”, és amelyek jó ár-érték arányt biztosítottak az állam számára. Ezen túl bőkezű állami támogatásban is részesülnek vállalkozásai. A vállalkozó, aki több mint 250 millió dollárral támogatta Donald Trump 2024-es újraválasztási kampányát, megbízást kapott az elnöktől egy költségvetési megszorító kampány levezénylésére.

Washington, 2025. január 20.Donald Trump megválasztott amerikai elnök (b) a kormányzati hatékonyságért felelõs új amerikai minisztérium vezetésére jelölt Elon Musk üzletemberrel a washingtoni Capital One Arénában a beiktatásának elõestéjén, 2025. január 19-én tartott nagygyûlésen.MTI/EPA/Will Oliver
Donald Trump és Elon Musk   (Fotó: MTI/EPA/Will Oliver)

A gond csak az, hogy Musk hatókörébe olyan intézmények is beletartoznak, amelyek korábban vizsgálatokat folytattak vagy bírságot szabtak ki a Tesla és a SpaceX ellen. Nézzük, hogyan érinti Musk cégeit az új felállás!

X – a szócső

Musk maga is elismerte, hogy túl nagy árat fizetett a Twitterért, amikor 2022-ben 44 milliárd dollárért megvásárolta a mostanra X néven ismert közösségimédia-platformot.  

Azonban a milliárdos kormányzati befolyása egybeesett az X pénzügyi helyzetének javulásával, mivel hirdetők – köztük az Amazon – kezdtek visszatérni a platformra. 

A Department of Government Efficiency (DOGE, vagyis Kormányzati Hatékonysági Minisztérium), amelynek élén Musk áll, látványos támadást indított a szövetségi bürokrácia ellen – részben épp az X-en keresztül. Az X pénzügyi helyzete – amely korábban annyira rossz volt, hogy Musk a csőd lehetőségét is felvetette – javult. A múlt héten az X megvásárlásához kapcsolódó több milliárd dolláros adósságot végre majdnem névértéken sikerült eladni, ami hatalmas megkönnyebbülést jelentett a finanszírozásban részt vevő bankoknak. 

Tesla – Musk szíve csücske

Az elektromos járművek és akkumulátorok gyártója Musk birodalmának központi eleme, és jelenleg 150 milliárd dolláros személyes vagyonának legnagyobb forrása. A vállalatot azonban hátrányosan érintheti Trump agresszív hátraarca a kevésbé szennyező közlekedési formák támogatásától. Az évek során a Tesla 

  • több mint 2,8 milliárd dollár állami és szövetségi támogatásban részesült, 
  • tavaly 2,8 milliárd dollárnyi bevételt szerzett a szennyezőbb autógyártóknak eladott kibocsátási kreditekből.

Trump eltörölte Joe Biden korábbi elnök célkitűzését, amely szerint 2030-ra az újonnan eladott amerikai járművek fele elektromos kellene hogy legyen.

SpaceX – Irány a Mars!

A SpaceX piaci súlya még tovább nőhet, ha Trump sikeresen keresztülviszi az Egyesült Államok történetének legambiciózusabb rakétavédelmi pajzsát, amely „űrbázisú elfogók” kiépítését célozza. Jelenleg a SpaceX az egyetlen olyan vállalat, amely megbízhatóan képes több száz műholdat rövid időn belül pályára állítani.

Starlink – geopolitikai befolyás

A SpaceX részeként működő Starlink több mint hétezer alacsony Föld körüli pályán keringő műholdból álló hálózat, amely a hagyományos, optikai kábelekre épülő globális széles sávú internetnek támaszt erős konkurenciát. A Biden-kormányzat igyekezett korlátozni a Starlink térhódítását. 

xAI – Donald Trump is támogatja a fejlesztéseket

A Trump-kormányzat elkötelezte magát az Egyesült Államok mesterségesintelligencia- (MI) dominanciájának megszilárdítása mellett, és azonnal visszavonta Biden egyik rendeletét, amely az iparág biztonsági és védelmi normáit igyekezett szabályozni. Ez a barátságos hozzáállás – valamint az a tény, hogy Trump MI-cárjának Musk egyik szoros szövetségesét, David Sacksot nevezte ki – kedvez a milliárdos két éve alapított MI-startupjának, az xAI-nak.

Neuralink – csipek az agyban

A Neuralink, Musk agyi implantátumokat fejlesztő vállalata, tavaly először ültetett be egy elektródát emberi agyba, lehetővé téve a páciens számára, hogy gondolatai révén vezéreljen telefonokat és számítógépeket. Jelenleg szigorúan szabályozott klinikai kísérleteket folytat az Egyesült Államokban, de nincs arra utaló jel, hogy a Gyógyszer- és Élelmiszerügyi Hatóság (FDA) enyhítené az ellenőrzéseit. 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.