Az idei az áttörés éve lesz, legalább nyolc olyan tényező van, köztük a foglalkoztatás, amiből látják, hogy fordul a gazdaság – mondta a nemzetgazdasági miniszter a Joint Venture Szövetség (JVSZ) vállalatokat díjazó ünnepségén szombat este Budapesten. Nagy Márton a szövetség Companies for the Future Award című rendezvényén elsőként azt említette, hogy az országban 4,7 millió a foglalkoztatottak száma, és alacsony a munkanélküliségi ráta.
Másodikként nevezte meg a reálbérek kérdéskörét: öt százalékkal emelkednek ugyanis idén a reálbérek a tavalyi kilencszázalékos növekedés után.
A gazdasági fordulatot segítő tényezők közé sorolta még egyebek mellett, hogy
- jelentősen emelkedik a fogyasztás,
- a turizmus zakatol,
- emelkednek a lakástranzakciók,
- az építőiparon belül a rendelésállomány több mint 16 százalékkal nőtt
- és beindult az autópiac is.
A miniszter rámutatott, hogy azok az ágazatok fognak leggyorsabban beindulni, ahol a belső kereslet a legfontosabb, így az építőipar, a gyógyszeripar, részben a logisztika és az élelmiszeripar. Ezek lesznek az első területek, amelyek tényleg fordulatot tudnak mutatni – mondta a tárcavezető. A külső kereslet által érintett ágazatok attól függenek, hogy Európa miként szedi össze magát és az európai versenyképesség hogyan tud helyreállni.
Áttörés a gazdaság több területén
Nagy Márton kiemelte, az áttörés érdekében már eddig is rengeteg programot jelentettek be, köztük azt a 21 pontot, amely lényegében három téma köré csoportosítható: a gazdasági növekedésen alapuló nagyobb bérkonvergencia, lakhatási kérdések és a kis- és közepes cégek esetén a méret duplázása. A miniszter kijelentette, hogy ez a három, a magyar gazdaságpolitikát meghatározó témakör szombaton további három témakörrel bővült:
- a nagyvállalati gyárépítési program, ami száz új gyárat jelent Magyarországon,
- az adócsökkentés politikája,
- valamint az infláció és az élelmiszerinfláció elleni küzdelem.
Nagy Márton elmondta, hogy a Száz új gyár program arról szól, hogy az országban az iparnak továbbra is nagy a jelentősége. Az autóipar mellett azonban fókuszálniuk kell a gyógyszergyártásra, az élelmiszeriparra és az egyéb olyan iparágakra, amelyeknek nagy a hozzáadott értéke és a jövő iparágaira is.
Az adócsökkentés politikája kapcsán jelezte, ezen belül egyértelműen az új elem a családok kérdésköre. Azt szeretnék, ha a családok szja-ja csökkenne, nem is akárhogy, 15 százalékról nullára.
Ebbe a témakörbe tartozó intézkedések közül említette, hogy október 1-jétől indul a háromgyermekes anyák szja-mentessége, ami 250 ezer anyát és családot érint, a költségvetésnek pedig évente 170 milliárd forintjába fog kerülni. Hangsúlyozta, hogy a négygyermekes anyák szja-kedvezménye fennmarad, erre a hetvenezer családot érintő intézkedésre évi ötvenmilliárd forintot költenek.
Felhívta a figyelmet új elemként a csed és a gyed teljes szja-mentességére, amely a következő években harminc-negyvenezer anyát fog érinteni, többletköltsége pedig évi tízmilliárd forint. A miniszter az adócsökkentések kapcsán jelezte, ezen intézkedésekkel a következő években megerősítik a családpolitikát.
Újabb lépések az infláció ellen, áfa-visszatérítés a nyugdíjasoknak
Nagy Márton a távirati iroda ismertetése szerint kitért az infláció témakörére, és elmondta, hogy „az infláció a legrosszabb dolog a világon, megtapasztaltuk, hogy eszi meg az emberek jövedelmét”. Felidézte, hogy 2024 közepére az élelmiszerinflációt, az inflációt is „meg tudták szelídíteni, le tudták szorítani”. Azonban most azt látják – decemberben, januárban és februárban is –, hogy „az infláció visszakúszott”.
Az élelmiszerinflációban veszélyeket látnak, ezért a kiskereskedelmi cégekkel elkezdtek egy párbeszédet, ezáltal remélhetőleg a következő két hétben egyezségre jutnak, hogyan tudják az élelmiszerinflációt leszorítani, illetve megállítani.
Amennyiben ez nem sikerül, akkor hatósági árak lesznek, ráadásul az alapvető élelmiszereknél alkalmazott hatósági árak mellett a kiegészítő termékeknél profitmarzs vagy marzs korlátozás lesz, ami azt jelenti, hogy „senki nem tud keresztárazni”.
Felhívta a figyelmet a nyugdíjasokra is, akik október 1-től áfa-visszatérítést fognak kapni, így a zöldség, a gyümölcs és a tejtermékek esetén a vásárlást követően harminc nap után a nyugdíjakkal együtt visszakapják ezen termékek áfatartalmát egy maximális összegig.