Az Országos Kereskedelmi Nyilvántartás (oknyir.kh.gov.hu) szerint Nyíregyházán már létezik Mere áruház. A rendszer információja szerint a városban a Pazonyi út 21. szám alatt áll, még nyitvatartása is van a boltnak. A Google utcaképadatai szerint ez valóban egy kereskedelmi egység, de nem tűnik boltnak, sokkal inkább egy ipari területen álló kereskedelmi létesítménynek, amely nincs logózva, nem található meg rajta a Mere áruházlánc egyetlen arculati eleme sem.
Emiatt kérdés, hogy ez a létesítmény valóban az orosz Mere lánchoz tartozik-e. Az portál szerint a kereskedelmi egység tulajdonosa a Hungarétel Kft. (egy nyíregyházi székhelyű vállalkozás), amelynek tulajdonosa a szerb HUNProdukt DOO Beograd. Mint ismert a Mere-lánc Szerbiában terjeszkedett.
A dolog érdekessége, hogy itthon a Mere üzletek nyitásához a TS Retail Kft. toborzott munkaerőt, tehát a TS Retail egyértelműen a Mere-hez közhető vállalkozás.
Ennek a magyarországi cégnek a tulajdonosa a szintén szerb Hung Trade DOO Beograd. Még érdekesebb, hogy a két cég, tehát a HungProdukt és a Hung Trade Belgrádban ugyanabban az utcában van bejegyezve. Némi szépséghiba, hogy az egyik cég a 19-es, a másik a 49-es szám alá bejegyzett vállalkozás, ami nagy valószínűség szerint egy elírás lehet, ugyanis mindkét cég a házszám alatt első emeleti irodába, a 3-as számú ajtó mögé van bejelentve. (Nehéz ilyen véletleneket összehozni.)
A nyíregyházi üzlet mérete 1100 négyzetméter, ami passzol a diszkontlánc egységeihez. Az üzemeltető magyar céget 2022-ben alapították, a fellelhető céginformációk szerint eddig nem működött, és összesen hárommillió forint saját tőkéje volt, tavaly augusztusban azonban a jegyzett tőkéje 121,5 millió forintra ugrott. Ez azt jelzi, hogy a cég készül valamire.
Ugyancsak érdekes egybeesés, hogy a TS Retail jegyzett tőkéje ugyancsak tavaly augusztusban változott, méghozzá 260 millió forintra.
A Mere megjelenését első körben (tavaly) áprilisi tréfának vélte a sajtó, és az eddig megjelent információk szerint sem egészen úgy alakulnak a lánc magyarországi dolgai, ahogy tervezték. Mindenesetre a Világgazdaság nemrég megszerezte a belső használatra készült hazai árlistáját, ami azt mutatja, hogy a bonyodalmak ellenére az oroszok nagyon komolyan gondolják a hazai piac „feltörését”. Mindez persze nem egyszerű, hiszen itt nagyon szigorú kereskedelmi szabályoknak kell megfelelni, magas az áfa és magas a kiskereskedelmi sávos adózás (ez első körben nem érintené az oroszokat, hiszen nem valószínű, hogy elérik az alsó bevételi küszöböt). Arról nem is beszélve, hogy a versenytársak mögött is nagyon komoly tőkeerő áll, ami azt jelenti, hogy fel tudják venni az árversenyt az oroszokkal.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Grabowski Foto)