A ManpowerGroup a világ 41 országában, több mint 40 ezer munkáltató körében folytatta le negyedéves felmérését, amelyben Magyarországon a munkáltatók 547 fős reprezentatív mintájában szereplőket kérdezték meg 2025 második negyedéves munkaerő-felvételi szándékaikról. A munkáltatói válaszokból származtatott, szezonálisan kiigazított Nettó Foglalkoztatási Mutató (NFM) +8 százalékos átlagos értéket ért el, ami negyedéves szinten 6 százalékpontnyi, míg éves szinten 1 százalékpontnyi csökkenést mutat ugyan, ám továbbra is nettó növekedési kilátásokat tükröz – írja a foglalkoztatás aktuális helyzetét elemző közlemény.

(Fotó: Dudar Szilárd)
„Miközben a legfrissebb GDP-adatok már a gazdasági növekedés lassú visszatérését mutatják, a munkáltatók egyharmada tervez létszámbővítést végrehajtani – mondta Varga Péter, a Manpower Magyarország ügyvezető igazgatója. – A cégek számottevő része tehát már a piacainak újbóli élénkülésével kalkulál, igaz, szektoronként igen eltérő mértékben.
Kedvező változás az előző negyedévhez képest, hogy az autóiparban tevékenykedő vállalatok együttesen immár több munkaerőt terveznek felvenni, mint elbocsátani, és továbbra is pozitív a várakozás az alapanyag- és feldolgozóiparban tevékenykedő munkáltatók körében is.

Részletesebben vizsgálva az egyes szektorokat megállapítható, hogy a különböző iparágak között számottevő eltérések tapasztalhatók.
Bőven az átlag feletti lehet a létszámnövekedés:
- az egészségügy és élettudományok (NFM: +27 százalék),
- a pénzügy és ingatlan (+23 százalék),
- a fogyasztói javak és szolgáltatások (+20 százalék),
- az alapanyag- és feldolgozóipar (+17 százalék),
- az információtechnológia (+16 százalék) területein.
Átlag körüli lehet a növekedés a logisztika és autóipar (+6 százalék) vállalatainál. Jelentős létszámcsökkenésre lehet ugyanakkor számítani az energia és közmű (-37 százalék), valamint a kommunikációs szolgáltatások (-34 százalék) szegmensekben. Az ország egyes régiói között is jelentősek lehetnek az eltérések.

Országos átlag felettiek a munkáltatók várakozásai:
- az Észak-Alföldön (NFM: +22 százalék),
- a Közép-Dunántúlon (+19 százalék),
- Észak-Magyarországon (+13 százalék).
A többi régióban az átlagos körüli vagy annál kisebb létszámnövekedésre lehet számítani. A Dél-Dunántúl (-4 százalék) ugyanakkor – lassan már egy éve folyamatosan – negatív kivételnek számít: innen rendszeresen többen jeleznek előre elbocsátást, mint munkaerő-felvételt.