Magyarország pénzügyi helyzete stabil, hazánk továbbra is befektetésre ajánlott célpont

A magyar gazdaság biztos alapokon áll, amit a hitelminősítő értékelése is tükröz. A magyar gazdaságot bár továbbra is terheli a gyenge külső kereslet és a német gazdaság recessziója, azonban hosszabb távon komoly növekedési potenciált jelentenek a stratégiai beruházások.

Forrás: Nemzetgazdasági Minisztérium2025. 04. 11. 23:42
Fotó: MTI/Lakatos Péter
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Standard and Poor’s nemzetközi hitelminősítő ismét megerősítette Magyarország államadósság-besorolását, és – hasonlóan a többi hitelminősítőhöz – továbbra is befektetésre ajánlott kategóriában tartja nyilván hazánkat – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium.

A hitelminősítő, – amely az elmúlt időszakban rendre borúsan értékeli az európai országok teljesítményét –, a korábbi stabilról negatívra módosította Magyarország államadósság-besorolásának kilátását. A kormány álláspontja szerint ez az értékelés csupán átmeneti, és az év második felében pozitív fordulat várható. 

A magyar gazdaság biztos alapokon áll, amit a hitelminősítő értékelése is tükröz, ezért a következő időszakban a kilátás visszakerülhet a stabil kategóriába.

A magyar belgazdasági folyamatok pozitív irányba mutatnak: 17 hónapja folyamatosan emelkednek a reálbérek, a fogyasztás újra bővül, és minden előrejelzés arra utal, hogy 2024 után 2025-ben újabb rekordévet zárhat a hazai turizmus. A foglalkoztatottság továbbra is kiemelkedő, közel 4,7 millióan dolgoznak, miközben a regisztrált álláskeresők száma történelmi mélyponton van. 

A magyar gazdaság biztos alapokon áll így továbbra is befektetésre ajánlott célpont Fotó: Shutterstock

A kormány célja, hogy a gazdasági növekedés tartós és kiegyensúlyozott pályára álljon, az év második felében a növekedés meghaladja a 3 százalékot, így 2025-ben a teljes éves gazdasági bővülés elérheti a 2,5 százalékot, mely 2026-ban 4 százalék körül várható. A kormány ennek érdekében az ipar megerősítését és a magyar kis- és középvállalkozások támogatását kiemelt feladatként kezeli. Az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv keretében elindított Demján Sándor Program. Emellett a Széchenyi Kártya Program beruházási hiteltermékei március óta még kedvezőbb, 3 százalékos kamattal érhetők el.

A magyar gazdaságot – ahogy arra a hitelminősítő értékelése is kitér – ugyan továbbra is terheli a gyenge külső kereslet és a német gazdaság recessziója, 

azonban hosszabb távon komoly növekedési potenciált jelentenek azok a stratégiai beruházások, – mint a BMW, BYD, CATL, vagy az EcoPro fejlesztései –, amelyek a magyar ipar versenyképességét és kapacitásait is jelentősen erősítik.

A kormány itt nem áll meg és elindítja a „100 új gyár” programot, amely a gazdaság élénkítését, munkahelyteremtést és a hazai vállalkozások fejlődését szolgálja.

A Nemzetgazdasági Minisztérium leszögezi, hogy az ország finanszírozási helyzete változatlan módon stabil és biztonságos, a kormány pedig továbbra is elkötelezett az erős költségvetési kontroll fenntartása mellett, amely hozzájárul a költségvetési hiány és az államadósság csökkentéséhez.

Az infláció emelkedésére válaszul a kormány több célzott intézkedést vezetett be.

A kormány az indokolatlan élelmiszerár-emelkedések megfékezése érdekében határozott lépéseket tett és bevezette az árrés csökkentést, valamint a pénzintézetekkel és telekommunikációs cégekkel önkéntes árkorlátozásról folytatott egyeztetéseket.

A kormány álláspontja szerint az uniós források Magyarországnak jogszerűen járnak, azért dolgoznak, hogy minél hamarabb rendelkezésre álljanak. Az Európai Bizottság legfrissebb adatai szerint hazánk már 1,97 milliárd eurót lehívott a 2021-2027-es programozási időszakban elérhető 21,7 milliárd euróból, ez az összeg a közeljövőben tovább emelkedhet. További 12 milliárd euró már rendelkezésre áll, amely bevonásra vár a gazdaságba, ennek felhasználása a magyar vállalkozások közreműködésével hamarosan megkezdődhet. 

A magyar gazdaság erős alapokon nyugszik, és továbbra is vonzó célpont a nemzetközi befektetők számára.

Borítókép: Nagy Márton (Fotó: MTI/Lakatos Péter)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.