Az atipikus, vagyis a hagyományostól eltérő foglalkoztatási formák többféle módon jelen vannak a munkaerőpiacon: ide tartozik például a behívásos munkavégzés, a munkakör megosztása vagy a több munkáltató által létesített munkaviszony is, ezek azonban Magyarországon továbbra is kevéssé elterjedtek. A rugalmas és részmunkaidős vagy home office lehetőségek viszont annál gyakoribbak és az elmúlt években egyre nagyobb teret kaptak – írja közleményében a Profession.hu.

Fotó: Shutterstock
Home office, részmunkaidő, rugalmas munkavégzés
Az elmúlt egy év során meghirdetett állásokat vizsgálva a leginkább jellemző atipikus munkavégzési formának továbbra is a home office számít, az álláslehetőségek 12,3 százalékában említették ezt a munkaadók – emelték ki. Ahogy tavaly, idén is a második helyen a részmunkaidős munkaviszony szerepel, ezek az állások a teljes hirdetésszám 5,6 százalékát teszik ki. Munkarend tekintetében a 2024 májusa óta meghirdetett pozíciók nyolcvan százaléka hagyományos, nyolcórás jelenlétet igényel heti öt napon. A hirdetések 7,7 százalékánál beosztás szerinti munkavégzést írnak elő, rugalmas munkaidőt négy százalékuk ajánl, 2,7 százalékukban pedig két műszakos rendszert jelöltek meg a cégek.
Az elmúlt egy év álláslehetőségeit összevetve az azt megelőző egy évvel, az otthoni munkavégzés lehetősége nem csökkent – sőt összességében valamelyest nőni tudott. A szakterületek közül pedig van néhány, amelynél kiemelkedő arányban szerepelnek olyan pozíciók, amelyeknél volt vagy van lehetőség irodán kívüli munkavégzésre.
A tavalyi májust megelőző egy évben is kiemelkedő arányban biztosítottak home office-t az informatikai területeken, ebben pedig idén sincs lényeges változás. Az elmúlt egy év során leggyakrabban:
- az IT, programozás és fejlesztés,
- IT-üzemeltetés,
- telekommunikáció terüleken meghirdetett pozícióknál volt adott az otthoni munkavégzés lehetősége,
- pénzügy,
- könyvelés területén 29 százalékra emelkedett a home office-t kínáló hirdetések aránya a vizsgált időszakban.
A fiatalok gyakrabban jelentkeznek
Az otthoni munkavégzést kínáló állásokra gyakrabban jelentkeznek a fiatalabb munkavállalók. A legnagyobb arányban a 18–25 éves korcsoportból kerülnek ki ezek a pályázók (27,9 százalék), őket követik a 31–40 éves munkakeresők (26,8 százalék), majd a 26–30 évesek (20 százalék). Az ilyen munkalehetőségekre jelentkezők felének egyetem vagy főiskola, 40 százalékuknak pedig középiskolai a legmagasabb végzettsége.
Az álláskeresők döntésében jelentős szerepet játszanak a bércsomag melletti, nem anyagi jellegű juttatások is, ezek közül is különösen fontos a home office lehetősége. Tüzes Imre, a Profession.hu üzletfejlesztési igazgatója úgy fogalmazott: kiemelten sok jelentkezés történik a munkaerőpiacon, amely a vállalatoknak egy egészen más jellegű kihívást jelent, mint néhány éve. Hozzátette: a hirdetésenkénti átlagos jelentkezőszámok magasak, így a munkáltatóknak rendszerint a megfelelő jelöltek kiválasztása igényel nagyobb erőforrást. A meglévő munkavállalók hatékony megtartása pedig szintén kiadásokkal járhat: az infláció hatása a cégekre és a dolgozókra a korábbinál is szükségesebbé tette a bérek és a kompenzációs csomagok átgondolt megtervezését. A home office lehetőségére például az azt biztosítani képes munkáltatóknak érdemes költséghatékony juttatási elemként tekinteniük.