Nem halkul az európai gázpiacokért vívott nemzetközi csata zaja, a napokban az Egyesült Államok 21 kongresszusi képviselője bírálta Franciaországot azzal, hogy oroszbarát politikát folytat. A felháborodást kiváltó ok egy hétmilliárd dollár – átszámítva nagyjából 2100 milliárd forint – értékű, húsz évre szóló gázvásárlási szerződés meghiúsulása. Októberben ugyanis a francia kormány úgy döntött, hogy a részben állami tulajdonú ENGIE energiavállalat – legalábbis egyelőre – nem írja alá azt a megállapodást, amelyben az Egyesült Államokból származó földgáz cseppfolyósított állapotban (LNG) érkezne. Az indoklás szerint
az amerikai kitermelési mód, a mélységi repesztéses eljárás (fracking) terheli a környezetet és a légkört.
A kongresszusi tagok közvetlenül Emmanuel Macronnak címezték levelüket, amelyben arra kérték a francia elnököt, hogy gondolja át a „félretájékoztatáson alapuló döntését”. Azzal érveltek, hogy az USA LNG-exportja az EU-ba kevesebb szén-dioxid-kibocsátással jár, mint a legnagyobb exportőröké, Algériáé és Oroszországé. Utóbbi vezetékes szállítása a teljes életciklust tekintve az amerikai számítások szerint 41 százalékkal károsabb a légkörre, mint a nyugati kitermelés és a termék tengeri szállítása.

Fotó: Issei Kato / REUTERS
A levélben jelezték azt a már ismert amerikai állásfoglalást, amely szerint az Északi Áramlat 2 gázvezeték megépítését aggasztónak tartják, hiszen az Oroszországot Németországgal közvetlenül összekötő vezeték miatt erősebben függhet Európa az orosz gáztól – vagyis stabilabb pozíciót érne el a Gazprom, így csökkenne az amerikai piacszerzés lehetősége.
A képviselők szerint a francia döntés az orosz lobbi eredménye. Úgy vélik, hogy Oroszország titokban civil szervezetekkel, NGO-kkal igyekszik a francia döntéshozatali folyamatot befolyásolni. Szenátusi jelentésekre hivatkozva arról is írtak, hogy Moszkva 95 millió dollárnyi fedett támogatást nyújt a palagáz ellen kampányoló európai zöld szervezeteknek, elősegítve ezzel Európában az orosz gázfüggőség fenntartását, illetve szerintük ezek a szervezetek vették rá az uniós kormányokat arra, hogy vessenek véget a palagázkutatásoknak.