Oligarchákat és más orosz állampolgárokat alkalmaz az orosz hírszerzés kémkedés céljából – vélekednek a nyugati szakértők, akik szerint a kémkedési feladatok zöme a diplomáciai létesítmények alkalmazottaira hárul. Oroszországban három nagy hírszerző szolgálat működik, és jóval nagyobb számban vannak ügynökeik világszerte, mint más országoknak. Egyes becslések szerint már ötszáznál jár az európai országokból kiutasított orosz diplomaták száma, amely nemcsak szimbolikus jelentőségű válasz az Ukrajna elleni háború megindítására, de egyúttal a hírszerzés korlátozására irányuló erőfeszítéseket is jelzi.
Amerikai és európai tisztségviselők szerint a kiutasított oroszok többsége kém, akik diplomatáknak adták ki magukat.
Feladatuk általában az, hogy kapcsolatokat alakítsanak ki és tartsanak fenn, valamint ügynököket toborozzanak. Munkájukhoz általában a diplomáciai létesítmények biztosítják az infrastruktúrát. Lengyelország ugyanakkor arról számolt be, hogy 45 orosz diplomatát azért utasított ki, mert részt vettek az ország stabilitásának aláásását célzó akciókban. A Kreml tagadja és alaptalannak nevezi a diplomatákkal szemben felállított vádakat.
A hírhedt GRU 29155 kémcsoport
A nyugati hírszerzés 2014 óta nagyobb erőfeszítéssel dolgozik azon, hogy azonosítsák az ilyen tevékenységben részt vevő orosz kémeket. Az egyik legkeresettebb csoport az orosz Felderítő Főcsoportfőnökség (GRU) 29155-ös számú egysége, amelynek feladata a külföldi gyilkosságok végrehajtása. Létezéséről csupán 2019 óta lehet tudni nyilvánosan, de a nyugati kormányok úgy vélik, tagjai legalább 2008 óta tevékenykednek. Egyes feltételezések szerint részt vettek Szergej Szkripal nyugdíjazott, kémkedés vádjával elítélt orosz katonatiszt megmérgezési kísérletében 2018-ban, továbbá az európai hatóságok arra a megállapításra jutottak, hogy az egység tagjai robbantottak fel 2014 októberében egy csehországi lőszerraktárat. Szintén ugyanez a csoport próbált megmérgezni egy fegyverkereskedőt Bulgáriában, aki a felrobbantott csehországi raktárat is használta. A nevükhöz kötik továbbá azt a 2014-es akciót is, amely során Ukrajnából menekítettek ki oroszbarát vezetőket.
Minél nagyobb létszámban vannak jelen kémek egy országban, annál nehezebb titokban tartani, hogy pontosan mire készülnek
– utalt egy amerikai tisztviselő a BBC brit közszolgálati médiának arra, milyen hátrányai lehetnek a kém-biznisznek.