Januárra halasztották a jövő hétre tervezett német–francia közös kormányülést több, kibékíthetetlennek tűnő ellentét miatt. A német kormányszóvivő tegnap szűkszavúan csak annyit közölt, hogy további „koordinációra” van szükség, a francia elnöki hivatal szerint is több idő kell az energia- és a védelmi politika összehangolására.
Médiaértesülések szerint azonban a találkozó elhalasztása mögött komoly viták húzódnak meg.
Az egyik legnagyobb vitát állítólag az idézte elő, hogy Berlin szeptemberben elfogadott egy kétszázmilliárd eurós, főleg hitelből finanszírozott programot a német háztartások és a vállalkozások energiaköltségeinek enyhítésére. A franciák attól tartanak, a csomag versenyelőnyt teremt Németországnak, más uniós tagországok ugyanis nem tudnak ilyen összegű pénzt költeni az energiaválság negatív hatásainak mérséklésére. A berlini programot máshol is össztűz alá vették, Mario Draghi leköszönő olasz miniszterelnök például azt mondta, hogy az egységes piac „veszélyes és indokolatlan torzulásaihoz” vezethet.
Ugyancsak nézeteltérések vannak a Spanyolországból a Pireneusokon át Franciaországba vezető MidCat nevű gázvezeték megépítésével kapcsolatban,
amelyet a német kormány az európai energiafüggőség csökkentése érdekében támogat, ám amelynek létjogosultságát a francia elnök környezetvédelmi okokra hivatkozva megkérdőjelezte. Emmanuel Macron francia elnök szerint ráadásul a meglévő gázvezetékek sincsenek száz százalékig kihasználva, a MidCat ebből a szempontból is túlságosan költséges, és egyelőre felesleges.
Mindezt tetézve a németek – a magyarokhoz hasonlóan – ellenzik a földgázimportra vonatkozó uniós ársapkát, amit a mai EU-csúcsra időzítve tizenöt uniós tagállam sürget, köztük a franciák.
Olaf Scholz német kancellár tegnap úgy érvelt: a gázársapka azt a veszélyt hordozná magában, hogy a termelők inkább másnak adják el a földgázt, Európába kevesebb jut belőle. Emmanuel Macron csütörtökön Brüsszelbe érkezve, újságíróknak nyilatkozva hangsúlyozta, „nem jó” Európának, ha Németország „elszigeteli magát” a lehetséges gázárplafonról tervezett uniós tárgyalások során.