„A belügyminisztérium azzal a hamis ürüggyel, hogy megakadályozza a bevándorlók jogellenes határátlépését, új vízumprogramot hozott létre – a kongresszus kihagyásával –, és bejelentette, hogy évente 360 ezer, Kubából, Haitiből, Nicaraguából és Venezuelából érkező migránst fogad, akiknek legalább kétéves munkavállalási engedélyt is biztosít” – olvasható abban a húsz állam által benyújtott keresetben, amiben a Biden-adminisztrációt azzal vádolják, hogy megsértette a bevándorlók feltételes bebocsátásának előírását.
A javaslat szerint a négy országból érkező jelentkezőknek át kell esniük egy átvilágításon, és rendelkezniük kell egy támogatóval az Egyesült Államokban – utóbbi lényegében kezesség vállalását jelenti.
A keresetet benyújtó főképp déli államok azt sérelmezik, hogy az adminisztráció olyan migránsokat utaztatna légi úton az Egyesült Államokba, akik egyébként nem kapnának beutazási vízumot.
Szerintük továbbá a minisztérium programja törvénytelenül hozott létre egy kiskaput migránsok százezreinek, hogy állampolgárokká válhassanak, miközben nem teljesítik a szükséges kritériumokat.
Biden nyitott határok politikája egy olyan humanitárius krízist okozott, amely a bűnözést, az erőszakot és a droghasználatot növelte, mindezzel túlterhelve a helyi közösségeket és rájuk hárítva a felelősséget. Az elnök által benyújtott új program – amely százezreket invitál évente az országba – pedig csak tovább súlyosbítja a bevándorlási válságot
– fogalmazott a minap Ken Paxton, Texas állam főügyésze.
Az amerikai határra nehezedő nyomást jelzi, hogy tavaly decemberben rekordszintű, háromszázezer migránst tartóztattak fel, míg 2,4 milliót az év egészében – két-háromszorosát a korábbi években tapasztaltaknak.
Az új programmal az adminisztráció a határon tapasztalható nyomás csökkenésére számít – noha a programban szereplő négy országból havonta háromszor többen érkeznek, mint a limit –, ellenzői szerint a krízis csak nőni fog, mert a migránsok invitálásnak vesznek minden hasonló kezdeményezést.
A Demokrata Párt bevándorláspárti, de más szereplők nyomást helyeznek az adminisztrációra, hogy fokozza a határvédelmet, ha őket nem szolgálják ki, az az ingadozó szavazókba kerülhet
– fogalmazott Daniel Tichenor, az Oregoni Egyetem politológusa.