Erősödő nyomás az Egyesült Államok részéről
Orbán Viktor és Emmanuel Macron megbeszélésén egy másik fő kérdés volt, hogyan tudna az Európai Unió helytállni az Egyesült Államok által gerjesztett kereskedelmi háborúban. Januárban lépett életbe minden idők egyik legnagyobb amerikai támogatási programja, azzal a céllal, hogy a zöld, innovatív – részben európai – vállalatokat a tengerentúlra csábítsa.
Ez azzal fenyeget, hogy a magas energiaárak miatt az Európai Uniót egyre több energiaintenzív cég hagyja ott, köztük azok a korábban támogatott vállalatok is, amelyekre a közösség a jövőjét alapozta.
Az amerikai lépések negatív hatásait Macron és Orbán hasonlóan ítéli meg, és úgy látják, hogy érdemi választ kell adni a kihívásra, különben az EU-ban nőni fog a munkanélküliség, visszaesik a gazdaság teljesítménye, ami további súlyos társadalmi feszültségekhez vezethet. Franciaországban már most is nagy tiltakozásokat vált ki a magas infláció, a nyugdíjkorhatár tervezett emelése és az ipar elvándorlása.
A párizsi tárgyaláson szóba került az is, hogy Washington egyre nagyobb nyomást gyakorol az EU-ra, hogy lépjen fel Kínával szemben.
Orbán Viktor és Macron abban is egyetértenek, hogy az ázsiai nagyhatalommal nem lehet megszakítani a gazdasági kapcsolatokat.
Úgy ítélik meg, hogy ez a jelenlegi gazdasági helyzetben még súlyosabb recesszióhoz vezetne az EU-ban. Minden bizonnyal az uniós csúcson sem lesz konszenzus arról, hogy az EU szankcionálja Pekinget amerikai nyomásra.
Átrendeződés előtt az uniós erőviszonyok
Nagy-Britannia kilépésével jelentősen átrajzolódott az EU-n belüli egyensúlyi helyzet. Korábban London több esetben Brüsszellel és Berlin politikájával is szembehelyezkedett, ám Párizs azóta nem számíthat a brit segítségre.
Macronnak most az a célja, hogy szorosabb francia–német együttműködést kovácsoljon Brüsszellel szemben, és ebben partnere lehet a magyar kormányfő.
Németország továbbra is rengeteg kérdésben osztja az Európai Bizottság álláspontját, ezért is kulcskérdés a franciáknak, hogy csökkentsék Brüsszel befolyását.
A párizsi találkozón vélhetően az is szóba került, hogy az erőviszonyok további átrendeződésére lehet számítani a következő európai parlamenti választáson – olvasható az Origó cikkében.