Ahogy arról lapunk is beszámolt, az Egyesült Államok vízumszankciókat vezet be Magyarország ellen. Amerika budapesti nagykövetségének Facebook-oldalán az olvasható, hogy a magyar útlevéllel rendelkező személyek az utazási engedélyt jóváhagyó elektronikus rendszeren (ESTA) keresztül igényelt utazási engedély érvényességi ideje két évről egy évre csökken. Emellett a magyar útlevéllel rendelkezők ESTA-jának érvényessége egyszeri használatra korlátozódik.
A döntést a magyar kormányt hibáztatva azzal indokolják, hogy a kormány nem orvosolta az aggályaikat. Mint írták, az Egyesült Államok kormánya hosszú évek alatt jelentős erőfeszítéseket tett azért, hogy elkerülje ezt a módosítást és kezelje a magyar egyszerűsített honosítási eljárásból származó, régóta fennálló biztonsági kockázatot.
Magyarország 2011 és 2020 között mintegy egymillió embernek, főként a szomszédos államokban élő magyar nemzetiségűeknek adott állampolgárságot − Washington szerint − anélkül, hogy megfelelő biztonsági intézkedéseket tett volna személyazonosságuk ellenőrzésére.
A döntésre reagálva a Belügyminisztérium közölte: az Amerikai Egyesült Államok a kettős állampolgársággal rendelkező külhoni magyarok adatait követelte Magyarországtól. Magyarország azonban ezt nem adja ki senkinek, mert a külhoni magyarok biztonsága a tét.
Ezért áll most bosszút a magyarokon Joe Biden elnök úr kormánya
– fogalmaztak.
A The Washington Post amerikai lap az üggyel kapcsolatban azt is írja:
a lépés hátterében a Magyarország és az Egyesült Államok közötti, az ukrajnai háború kapcsán tanúsított budapesti magatartás miatt egyre inkább megromló viszony áll, valamint a nyugati orosz kémkedéstől való fokozott félelem.
A lap megemlíti, hogy Washington korábban elmarasztalta Magyarországot az Oroszországgal való kapcsolatai miatt, és azért, mert még nem hagyta jóvá hivatalosan Svédország NATO-csatlakozását.
James E. Risch szenátor, az amerikai külügyi bizottság vezetője azt is közölte, hogy emiatt
az Egyesült Államok büntetésként leállítja fegyvereladásait Magyarországnak
– írja a The Washington Post.
Nyilvánvalóan politikai indíttatás áll az USA döntése mögött − szögezte le lapunknak Boros Bánk Levente. A Nézőpont Intézet elemzési igazgatója hozzátette, az Egyesült Államok demokraták vezette kormányai hagyományosan nem szimpatizálnak a jobboldali kormányokkal, különösen az Orbán Viktor vezette kabinettel, ami hatványozottan igaz a Biden-adminisztrációra. Ezt a helyzetet tovább súlyosbította David Pressman Budapestre küldése, hiszen magyarországi megjelenése óta nem az együttműködést keresi, hanem a lehető legkülönbözőbb kérdésekben konfrontálódik a magyar kormánnyal – hangsúlyozta.