Az orosz–ukrán háború hivatalosan 2022 február 24-én – egyes vélemények szerint már a Krím félsziget Oroszország általi annektálásával 2014-ben – robbant ki, a két ország közötti ellentétek és azok főbb mozgatórugói azonban ennél sokkal korábban kezdődtek. A történelmet mindkét fél saját háborús narratívájának igazolására használja fel a számukra fontosabb, lényegesebb és hasznosabb történelmi események hangsúlyozásával – gyakran elferdítésével, elhomályosításával. Cikksorozatunkban szakértők bevonásával próbálunk utánajárni a mindenkit foglalkoztató kérdéssel: hogyan jutottunk idáig?
Hruscsov „ajándéka”
A modern Ukrajna teljes egészében a szovjet korszak terméke. Tudjuk és jól emlékszünk arra, hogy – jelentős részben – a történelmi Oroszország földjén alakult ki
− írta 2021-ben „Az oroszok és ukránok történelmi egységéről” címmel megjelent esszéjében Vlagyimir Putyin. Noha az orosz elnök által állítottak némiképp leegyszerűsítik a történelem ezen szakaszát, való igaz, Ukrajna mai, nemzetközileg elismert határai és területeinek nagy részét az első és második világháborút követően kapta meg különböző jogcímeken (lásd térképünket).
Legutoljára a konfliktus szempontjából egyik legfontosabb terület került Kijev fennhatósága alá, ez pedig nem más, mint a Krím félsziget. Hogy hogyan és miért adta át Moszkva a gazdasági és biztonságpolitikai tekintetben is kiemelt fontosságú régiót Ukrajnának, arról megoszlanak a vélemények. Ezzel már 2014-et követően is rengeteget foglalkozott a nemzetközi sajtó, s elterjedtté vált az a városi, politikai legenda, hogy a Krím félszigetet Nyikita Hruscsov, a Szovjetunió Kommunista Pártjának (SZKP) akkori első titkára ajándékozta Kijevnek, ukrajnai kötődései miatt.
A köztudatban valóban jelen van az az elképzelés, hogy a Krím Hruscsov ajándéka volt, amely egybeesett az 1654-es Perejászlávi Tanács – amely során a Bohdán Hmelnickij vezette kozák területek egyesültek Moszkvával – háromszázadik évfordulójával. Erre azonban semmilyen dokumentum sem utal
– magyarázta lapunk megkeresésére Seremet Sándor. Az Eurázsia Központ szakértője, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója rámutatott, a hivatalos iratok szerint a Krímet a Szovjetunió Legfelső Tanácsa 1954. február 19-i rendelete alapján csatolták az Ukrán Szovjet Szocialista Köztársasághoz (SzSzK), a határozat szövegezéséből pedig már következtetni lehet az indokokra is. „Tekintettel a Krími megye és az Ukrán SzSzK közötti gazdaság közös jellegére, területi közelségére és szoros gazdasági és kulturális kapcsolataira…” – áll a dokumentumban.
Krím „lepasszolva”
A II. világháborúban a Krím félsziget infrastruktúráját súlyos csapások érték, a régió egy kvázi porig rombolt területté vált. Emellett a helyi krími tatárok deportálásával jelentősen el is népetelenedett.
A különböző beszámolók szerint a lakóhelyükről akaratuk ellenére 1944-ben elszállított tatárok száma megközelíti a kétszázezret.
Helyükre a szovjet vezetés orosz területekről telepített át telepeseket, akik az elmondások szerint, mivel más klímához voltak szokva, nem igazán tudták felvirágoztatni a mezőgazdaságot, az infrasturktúra újjáépítése is lassan haladt. A helyzet komolyságát érzékelték Moszkvában is, a döntést Krím Ukrajnának adásáról pedig 1954. januárjában, az SZKP Központi Bizottságának elnökségi ülésén hozták meg.