Az évtized hátralévő részére vonatkozó, kiszivárgott uniós prioritási lista már csak egyszer említi a környezetvédelmet, de annál nagyobb hangsúlyt fektet a védelmi kiadásokra – írja a brüsszeli Politico. Az ötévente összeállított dokumentum az újonnan hivatalba lépő brüsszeli uniós végrehajtó szervnek, az Európai Bizottságnak nyújt iránymutatást. Mint részletezi a lap, a dokumentum tele van a védelemre, a biztonságra és a migrációra való utalásokkal. Az éghajlatváltozásról alig esik szó, a természet és a biológiai sokféleség egyáltalán nem szerepel benne.
A tervezet Charles Michel, az Európai Tanács elnöke és az általa képviselt állam- és kormányfők közötti több hónapos tárgyalások eredménye, de a dokumentum még változhat, mielőtt az uniós vezetők a júniusi európai parlamenti választások után jóváhagyják.
Ezek az újonnan megjelent sarkalatos pontok jelentős különbséget mutatnak a korábbi, 2019-es stratégiai menetrendhez képest.
Akkor az uniós vezetők, amikor felvázolták az elképzeléseiket, az éghajlatváltozást helyezték a középpontba, mintegy egzisztenciális fenyegetésnek nevezve a kérdéskört. A blokk négy legfontosabb prioritása között szerepelt egy klímasemleges, zöld, igazságos és szociális Európa felépítése.
A lap kiemeli, hogy a korábbi iránymutatás nyomán az Európai Unió rengeteg zöldintézkedést fogadott el. Közben viszont megváltozott a geopolitikai helyzet a kínai és amerikai versengés miatt, továbbá Ukrajna orosz inváziója és a migráció miatti növekvő aggodalom miatt stratégia változást irányoznak elő.
Ennek eredményeként a dokumentum első része teljes egészében a külpolitikára, a védelemre, az uniós bővítésre és az illegális migráció elleni küzdelemre összpontosít.